Obez çocuklarda otonom sinir sistemi fonksiyonlarının kalp hızı değişkenliği analizi ile değerlendirilmesi
The evaluation of autonomic nervous system functions with heart rate variability analysis in obese children
- Tez No: 260631
- Danışmanlar: PROF. DR. SADİ TÜRKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çocukluk çağı obezitesi günümüzde halk sağlığını tehdit eden hastalıklar arasında üst sıralarda yer almaya başlamıştır. Obezite; koroner kalp hastalıkları (KKH), hipertansiyon, dislipidemi, insülin direnci, metabolik sendrom ve diyabet gibi hayatı tehdit eden durumların ortaya çıkmasında temel unsurlardan biridir. Daha çok erişkin dönemde klinik bulgu veren bu tür hastalıkların temellerinin aslında çocukluk döneminde atıldığı uzun dönemli ve geniş tabanlı çalışmalarda ortaya konulmuştur. Obez çocuklarda otonom sinir sisteminde kardiyovasküler sistemle ilişkili çeşitli bozuklukların oluştuğu, bu durumun KKH ve hipertansiyon gelişiminin altında yatan başlatıcı nedenlerden biri olduğu, aynı zamanda insülin direnci ile de ilişkisinin olabileceği yakın zamanda yapılan çalışmalarda dile getirilmeye başlanmıştır. Kardiyovasküler otonom sinir sisteminin invaziv olmayan yöntemlerden biri olan kalp hızı değişkenliği analizi ile değerlendirilmesi koroner arter hastalığı ve hipertansiyon gelişimi ve riski hakkında bilgi verebilir. Çeşitli parametrelerden oluşan bu yöntemde düşük frekans (LF) sempatovagal aktiviteyi, yüksek frekans (HF) vagal aktiviteyi ve LF/HF oranı da sempatovagal dengeyi yansıtmaktadır.Bu çalışmada 40 obez çocuk ve 46 sağlıklı kontrolde kalp hızı değişkenliği araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Childhood obesity is considered as one of the most common illnesses threatening public health. Obesity is one of the basic life threatening factor causing coronary heart diseases, hypertension, dyslipidemia, insulin resistance and metabolic syndrome. In detailed clinical studies it has been shown that these types of illnesses, which mostly showing clinical findings in adult age, are based in the childhood. Recent studies have shown that some disorders of cardiovascular autonomic nervous system can be observed in obese children, and it has been demonstrated that these disorders are one of the triggering factor for the coronary heart disease and hypertension. Also these disorders may contribute to the insulin resistance. The evaluation of cardiovascular autonomic nervous system with the heart rate variability analysis that is one of the non-invasive techniques may give information and early detection of development and risk of hypertension and coronary heart diseases. In this technique low frequency (LF) reflects sympathtovagal activity, while high frequency (HF) shows vagal activity, and LF/HF rate means the sympathtovagal balance.In our study 40 obese children and 46 healthy controls were investigated about heart rate variability.