Çocuklarda obezitenin kardiyak performans, otonom fonksiyonlar ve atrial ileti özellikleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 797881
  2. Yazar: ELİFNUR ÇAĞLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çocukluk çağı obezitesi hayatın ileri yaşlarında görülen obezite yanında, iskemik ve iskemik olmayan kardiyovasküler hastalıklardaki artışla ilişkilidir. Çalışmamızda ekokardiyografi ve egzersiz testi kullanarak obezitenin kardiyak sistolik ve diyastolik fonksiyonlar ile atriyal fibrilasyon (AF) ve ani kardiyak arrest riskini öngördüğü bildirilen belirteçler olan kalp hızı toparlanma (KHT) indeksi ve atriyal elektromekanik gecikme süreleri üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 52 obez (erkek/kız = 34/18) ve kontrol grubu olarak 52 sağlıklı (erkek/kız = 32/20) çocuk dahil edildi. Tüm hastalara 12 derivasyonlu EKG, konvansiyonel ekokardiyografik inceleme, Doku Doppler görüntüleme ve koşu bandı egzersiz testi yapıldı. Bulgular: Çalışmamızdaki çocukların yaşları hasta grubunda 12.4±2.7 yıl; kontrol grubunda 12.5±2.9 yıl saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Childhood obesity is associated with an increase in ischemic and non-ischemic cardiovascular diseases as well as obesity later in life. In our study, we aimed to investigate the effects of obesity on cardiac systolic and diastolic functions, heart rate recovery (HRS) index and atrial electromechanical delay times, which are predictors of atrial fibrillation (AF) and sudden cardiac arrest risk, using echocardiography and exercise testing. Materials and Methods: The study included 52 obese children (boy/girl = 34/18) and 52 healthy children (boy/girl = 32/20) as control group. All patients underwent 12-lead ECG, conventional echocardiographic examination, Tissue Doppler imaging and treadmill exercise test. Results: The ages of the children in our study were 12.4±2.7 years in the patient group and 12.5±2.9 years in the control group.