Servikal spondilotik miyelopatilerde anterior cerrahi yaklaşımın klinik ve radyolojik sonuçlarının araştırılması
An investigation of clinical and radiologic outcomes of anterior surgical approach for cervical spondylotic myelopathy.
  1. Tez No: 260648
  2. Yazar: İNAN GEZGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ERKUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Servikal spondilotik miyelopatide (SSM) henüz en uygun cerrahi yaklaşım tanımlanmamış ve bu konuda tartışma süregelmektedir. Bundan dolayı SSM' de uygulanan 2 farklı anterior yaklaşımın radyolojik ve klinik sonuçlarını araştırmak istedik. Özellikle de, çoklu seviye anterior servikal diskektomi-füzyon (ASDF) ile anterior servikal korpektomi-füzyon (ASKF) sonuçları araştırıldı.2001-2009 tarihleri arasında SSM nedeniyle ameliyat olan 44 hastanın (36 erkek, 8 bayan) dosya kayıtlarını retrospektif olarak gözden geçirdik. Ortalama yaş ASDF grubunda 53.85±11.51, ASKF grubunda ise 55.29±10.84 idi. Ortalama izlem süresi ASDF grubunda 45.40 (12-96) ve ASKF da ise 40.33 (12-62) aydı.
Özet (Çeviri)
The optimal surgical approach for cervical spondylotic myelopathy (CSM) has not been defined and remained controversial. Thus, we wanted to investigate clinical and radiologic outcomes of 2 different anterior approaches for CSM. Specifically, multi-level anterior cervical discectomy and fusion (ACDF) and anterior cervical corpectomy and fusion (ACCF) was investigated.We reviewed the file records of 44 patients (36 men and 8 women) that underwent surgical treatment for CSM from 2001 to 2009. Mean age was 53.85±11.51 (35-77) years in ACDF group (n=20) and 55.29±10.84 (37-77) years in ACCF group (n=24). The average follow-up period was 45.40 (12-96) months in ACDF group and 40.33 (12-62) months in ACCF group.