Alt ekstremite uzun kemik kırıklarında minimal invaziv perkutan plak osteosentezi ile biyolojik tespit
Biologic fixation of lower extremity long bone fractures with minimally invasive percutaneous plate osteosynthesis
  1. Tez No: 260647
  2. Yazar: EMRAH CEVİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ocak 2007 ? Haziran 2009 tarihleri arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'na alt ekstremite uzun kemik kırığı nedeniyle başvuran 23 hasta (24 alt ekstremite kırığı) çalışmaya dahil edildi. Hastalara minimal invaziv perkutan plak osteosentezi (MİPPO) ile biyolojik tespit uygulandı. Olgularımızın 16'sı erkek, yedisi kadın idi. Yaş ortalaması 43.6 yıl idi.Toplam 24 uygulamanın 17'si tibia'ya, yedisi femura gerçekleştirildi. Tibia kırıklarının dördü proksimal, 10'u orta ve üçü distal yerleşimli; femur kırıklarının ise dördü orta, üçü distal yerleşimli idi. Hastaların beşinde kırık açık idi.Tüm olgularda manuel traksiyon ile indirek redüksiyonu takiben eş boy plak kullanılarak skopi kontrolünde biyolojik tespit uygulandı. Ortalama ameliyat süresi 76.6 dakika, ortalama skopi süresi 183.7 saniye idi. Cerrahi sırasında hiçbir hastada primer greftleme ihtiyacı olmadı. Kısmi yük verme zamanları; femur kırıklı hastalarda beş hastada 6. hafta, bir hastada 9. hafta, bir hastada da 12. hafta idi. Tibia kırığı olan hastaların hepsinde 6. haftanın sonunda kısmi yük ile mobilizasyona izin verildi. Tam yük verme zamanı femur kırıklı hastalarda bir hastada 6. hafta, üç hastada 9. hafta, iki hastada 12. hafta, bir hastada da 6. ay idi. Tibia kırıklı hastaların sekizinde 6. haftada, altısında 9. haftada ve ikisinde de 12. haftada tam yük verdirildi. Radyolojik kaynama süreleri değerlendirildiğinde femur kırıklı hastalarda kaynama ortalama 5,2 ay, tibia kırıklı hastalarda ise ortalama 3,1 ay sonunda elde edildi. Hiçbir hastada ameliyat sonrası erken dönemde yüzeyel ve/veya derin cilt enfeksiyonu ve cilt nekrozu gibi komplikasyonlarla karşılaşılmadı. Hastalarımızda kaynamama, refraktür, osteomyelit görülmedi. Ortalama takip süresi 17.8 ay (12-24 ay) idi. Son takiplerde tibia kırıklı bir hastada 15° valgus deformitesi, femur kırıklı bir hastada 10° valgus deformitesi tespit edildi. Femur kırıklı hastalar, Johner ve Wrush kriterleri, tibia kırıklı hastalar ise modifiye Ketenjian kriterleri kullanılarak fonksiyonel olarak değerlendirildi. Femur uygulamalarında iki hastada orta, üç hastada iyi, iki hastada da mükemmel sonuç elde edildi. Tibia uygulamalarında ise bir hastada orta, üç hastada iyi, 12 hastada da mükemmel sonuç elde edildi.MİPPO tekniği ile biyolojik tespit, metafiz ve eklem içi kırıklar dışında cisim kırıklarında da başarılı sonuçlara sahip alternatif bir tedavi yöntemidir. Bu teknikte eş boy plaklama yöntemiyle uygulanan vida tespiti sayesinde skopi bağımlılığı azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Twent-three patients (24 lower extremity fractures) who were admitted to Department of Orthopaedics and Traumatology, Faculty of Medicine, Abant Izzet Baysal University between January 2007 and June 2009 with lower extremity long bone fractures were included to the study. The patients were treated by biological fixation using the Minimally Invasive Percutaneous Plate Osteosynthesis (MIPPO) method. Sixteen of our cases were male and seven were female, with an average age of 43.6 years.Out of total 24 applications, 17 were applied to the tibia and seven were applied to the femur. Four of the tibia fractures were proximally, 10 were diaphysially, and three were distally placed; as for the femur fractures, four were diaphysially, and three were distally placed. Five patients had open fractures.Biological fixation was applied in all cases using equally sized plates under fluoroscopy control following indirect reduction by manual traction. Average surgery time was 76.6 minutes, with the average scopy time being 183.7 seconds. During the surgery, no patients needed primary grafting. Partial weight-bearing periods were; 6th week in five patients, 9th week in one patient, and 12th week in one patient for femur fractures. Mobilization by partial weight was allowed at the end of 6th week in all patients with tibia fractures. Full weight-bearing period was 6th week in one patient, 9th week in three patients, 12th week in two patients, and 6th month in one patient for femur fractures. Full weight was given at the 6th week in eight patients, 9th week in six patients, and 12th week in two patients for tibia fractures. An evaluation of radiological union periods revealed an union in an average of 5,2 months in patients with femur fractures, and at the end of an average of 3,1 month in patients with tibia fractures. No patients showed complications like superficial and/or deep skin infections and skin necrosis during the early postoperative period. None of our patients showed non-union, refractures, and osteomyelitis. Average follow-up period was 17.8 months (12-24 months). Final follow-ups showed 15° valgus deformity in a patient with tibia fracture and 10° valgus deformity in a patient with femur fracture. Patients with femur fractures were evaluated functionally using the Johner and Wrush criteria, and patients with tibia fractures were evaluated on the basis of modified Ketenjian?s criteria. Femur applications showed fair results in two patients, good results in three patients, and excellent results in two patients. Whereas tibia applications showed fair results in one patient, good results in three patients, and excellent results in 12 patients.Biological fixation using the MIPPO technique is an alternative treatment method with successful results in diaphyseal fractures as well as in metaphyseal and intra-articular fractures. This technique reduces the dependence on scopy thanks to screw fixation applied by equally sized plating method.