Preeklamptik ve eklamptik gebelerde matriks Metalloproteinaz?2(mmp-2), matriks Metalloproteinaz?9(mmp?9) ve doku matriks Metalloproteinaz inhibitorü?1(tımp-1), doku matriks Metalloproteinaz inhibitorü?2(tımp?2) düzeylerinin araştırılması
To research the levels of tissue metalloproteinase inhibitor-1, tissue metalloproteinase inhibitor-2 (TIMP-1, TIMP-2) and matrix metalloproteinase-2, matrix metalloproteinase-9 (MMP-2, MMP-9) in eclamptyc and preeclamptyc pregnants.
- Tez No: 260653
- Danışmanlar: PROF. DR. HANIM GÜLER ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Eklamptik ve preeklamptik gebelerde Matriks metalloproteinaz-2, Matriks metalloproteinaz-9 (MMP-2, MMP-9) ve Doku matriks metalloproteinaz inhibitörü-1, Doku matriks metalloproteinaz ihibitörü-2(TIMP-1, TIMP-2) düzeylerinin araştırılması.Materyal Metod: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi, Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde yürütülen çalışmaya eklampsi (n=28), preeklampsi(n=28) ve normal gebelerin (n=24), MMP-2, MMP-9 ve TIMP-1, TIMP-2 düzeyleri mikro ELİSA yöntemi ile çalışıldı.Bulgular: MMP-2 açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır ( p = 0, 786 ). MMP-2 ve TIMP-2 arasındaki oran açısından gruplar incelendiğinde üç grup arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır ( p=0,788). MMP-9 ve TIMP-1 açısından preeklamptik ve eklamptik grup arasında anlamlı bir fark bulunmazken; bu iki grupta da kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük MMP-9 ve TIMP-1 seviyeleri tespit edilmiştir ( MMP-9 için p= 0,001, TIMP-1 için p= 0,000 ). MMP-9/TIMP-1 oranı açısından gruplar karşılaştırıldığında preeklampsi ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunmazken eklampsi grubunda bu oran preeklampsi ve kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha yüksek bulunmuştur (p=0,011).Sonuç: MMP-9/TİMP-1 oranı ve dolayısıyla net MM-9 aktivitesi yüksekliği preeklampsi ve özellikle eklampsinin öngörüsünde belki bir belirteç olarak kullanılabilir ancak bu ilişkileri gösteren daha geniş klinik çalışmalara ihtiyaç olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Objective: To research the levels of tissue metalloproteinase inhibitor-1, tissue metalloproteinase inhibitor-2 (TIMP-1, TIMP-2) and matrix metalloproteinase-2, matrix metalloproteinase-9 (MMP-2, MMP-9) in eclamptyc and preeclamptyc pregnants.Material and method: Levels of MMP-2, MMP-9 and TIMP-1, TIMP-2 of eclamptyc (n=28), preeclamptyc (n=28) and normal pregnants (n=24) were evaluated by micro ELİSA method at the Yuzuncu Yil University Faculty of Medicine, Health Practice and Research Hospital, Gynaecology and Obstetrics Department.Results: No significant difference was found in MMP-2 levels between the groups (p = 0, 786). There was no significant difference among three groups, regarding the rates between MMP-2 and TIMP-2 (p = 0.788). In preeclamtyc and eclamptyc groups there was no significant differences in MMP-9 and TIMP-1 while significantly less levels of MMP-9 and TIMP-1 were determined in these groups comparad to the control group (p = 0.001 for MMP-9, p = 0.000 for TIMP-1). When groups were compared in MMP-9/TIMP-1 rate, there was no significant difference between the preeclamptyc and control groups, however, this rate was statistically significant higher in eclamptyc group than the preeclamptyc and control groups (p = 0.011).Conclusion: MMP-9 / TIMP-1 rate and therefore MMP-9 activity elevation might be used as a marker in prediction of preeclampsia but in our opinion larger clinical studies are needed to show these relationships.