Preeklamptik hastalarda dinoproston ile indüksiyon sonrası fetal umblikal arter doppleri, umblikal kord arteryel kan gazı (ph-laktat) ve apgar skorlarının değerlendirilmesi
The evaluation of fetal umbilical artery doppler, umbilical arterial blood gas (pH and lactate) and Apgar scores in dinoprostone induced preeclamptic patients
  1. Tez No: 260654
  2. Yazar: ZELİHA ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MANSUR KAMACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Çalışmamız preeklamptik gebelerde travay esnasında kullanılan dinoprostonun fetal iyilik hali üzerine olan etkilerini araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmada dinoprostone ile indüklenen preeklamptik gebelerde travay sırasındaki fetal umblikal arter doppleri, umblikal arter kan gazı (pH ve laktat) ve yenidoğanın 1. ve 5. dakikalardaki apgar skorları değerlendirildi. Çalışmanın amacı bölgemizde ve dünyada yaygın olarak görülen preeklampside dinoprostunun fetus ve açıklanan parametreler üzerindeki etkileri hakkında literatüre yeni bilgiler kazandırmaktır.Gereç ve Yöntemler: Çalışma, Tıp Fakültesi Araştırma, Eğitim, Planlama ve Etik Kurulunun onayıyla Temmuz 2009 ila Nisan 2010 tarihleri arasında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde yürütüldü. Preeklampsi tanısı almış 49 miad gebe (27 nullipar ve 22 multipar) ve 47 miad gebeye (24 nullipar ve 23 multipar) dinoproston ile doğum indüksiyonu yapıldı. Her iki gruptada, dinoproston tedavisi öncesi ve sonrasındaki fetal umblikal arter Doppler paramatreleri, umblikal arter kan gazı (pH, laktat) ve yenidoğan apgar skorlaması arasındaki farklar incelendi.Bulgular: Çalışma sonucunda iki grup arasındaki gravida, travay süresi, dinoprostonun geri çekilme süresi, dinoproston tedavisi öncesi ve sonrası fetal umblikal arter Doppler paramatreleri, yenidoğan umblikal arter kan gazı (pH, laktat) ve 1. ve 5. dakika apgar skorlaması arasındaki farklar istatiksel olarak anlamsızdı (p>0.05). Hasta ve normal gebe grubunun özellikleri karşılaştırıldığında tüm özellikler arasındaki fark istatiksel olarak anlamsızdı (p>0.05). Ayrıca, her iki grupta dinoproston tedavisi öncesi ve sonrasında 1. ve 5. dakikadaki Apgar skorları arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı iken (p0.05).Sonuç: Çalışma sonucunda dinoproston tedavisinin fetal umblikal arter Doppleri, arter kan gazı (pH ve laktat) ve yenidoğan apgar skorlarını etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study has been planned to research the effect of dinoprostone on the fetal well being of preeclamptic pregnants during active labour. The study has been considered in the dinoprostone induced pre-eclamptic pregnant during the labour, fetal umbilical artery Doppler, umbilical arterial blood gas (pH and lactate) and 1st and 5th minute of APGAR scores of newborn. The study objective is introducing new information to the literature about the effect of Dinoprostone on the foetus and the explained parameters which is widely seen in preeclampsia around our region and the world.Material and Methods: The study was conducted at Van Yuzuncu Yil University Medical Faculty Gynaecology and Obstetrics Department between July 2009 and April 2010 with approval of Medical Faculty Research, Education, Planning and Ethics Commission. 49 term pregnant women (27 nullipara and 22 multipara) diagnosed with pre eclampsia and 47 term pregnant women (24 nullipara and 23 multipara) inducted of the labour with Dinoprostone. In both patient groups, differences have been examined between fetal umbilical artery Doppler parameters before and after Dinoprostone treatment, umbilical arterial blood gas (pH and lactate) and APGAR scores of newborn.Results: At the end of the study, gravida, labouring period, the duration of receive dinoprostone back, parameters of fetal umbilical artery Doppler before and after Dinoprostone treatment, umbilical arterial blood gas (pH and lactate) of newborn, the differences of 1st and 5th minute of APGAR scores of newborns were statistically insignificant between both groups (p>0.05). Pre-eclamptic and normal pregnants? features have been compared and the differences were statistically insignificant (p>0.05). In addition, the differences of 1st and 5th minute of APGAR scores of newborn were statistically significant while comparisons of resistance index, pulsatile index and systolic/diastolic ratio differences were statistically insignificant before and after Dinoprostone treatment in two groups.Conclusion: Further to the results of this study, Dinoprostone treatment does not affect fetal umbilical artery Doppler, umbilical arterial blood gas (pH and lactate) and APGAR Scores of newborn.