Hiperemesiz gravidarumlu gebelerde ghrelin düzeylerinin araştırılması
Investigation of the serum ghrelin levels in the serum of patients with hyperemesis gravidarum
  1. Tez No: 260655
  2. Yazar: SERHAT EGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KOLUSARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: İlk 10 gebelik haftasındaki Hyperemezis Gravidarum hastalarında serum ghrelin düzeyinin araştırılması.Materyal Metod: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi, Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde yürütülen çalışmaya Hiperemezis Gravidarum tanısı ile yatırılan 10 ve altındaki gebelik haftalarında 25 gebe ve aynı gebelik haftalarındaki herhangi bir medikal ve obstetrik problemi olmayan 25 sağlıklı gebenin serum ghrelin değerlerinin mikro ELİSA yöntemi ile çalışılması amaçlanmıştır. Biyokimyasal ve hormonal olarak HG tanısı koyduğumuz 25 hasta çalışma grubunu oluştururken, yaptığımız ultrasonografik ve biyokimyasal-hormonal tetkikler sonucu HG düşünmediğimiz 25 hasta da kontrol grubu olarak çalışmaya alınmıştır. Araştırma formları oluşturulup hasta ve kontrol grubu hakkında gerekli bilgiler kaydedildikten sonra hasta ve kontrol grubundan hemogram, biyokimya, tit, tiroid fonksiyon testleri (ST3, ST4, TSH), hormonal parametreler (b HCG, Anti TPO) düzeyleri ölçülmüştür.Bulgular: Her iki grup arasında yaş, gravida, parite, abortus, yaşayan çocuk sayısı, hormon ve biyokimya açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. (p>0.05). Kontrol grubu ile kıyaslandığında Hgb, Htc, kilo kaybı yüksek bulunmuştur. (p0.05).
Özet (Çeviri)
Materials and Methods: This study was conducted in Yüzüncü Yıl University School ofMedicine, Health Practice and Research Hospital, Clinic of Obstetrics and Gynecology.Twenty five pregnant women diagnosed with hyperemesis gravidarum (HG) and 25 healthy pregnant women without any medical or obstetric problems were admitted to the study . Serum ghrelin levels were measured with micro-ELISA method in the first 10 weeks gestation in both groups. While patient group consisted of 25 patients diagnosed as HG with biochemical and hormonal tests 25 patients in whom diagnosis of HG were excluded with hormonal and biochemical studies were taken as control group. Necessary information about patient and control groups was recorded on survey forms. Then complete blood count, biochemistry, urinalysis, thyroid function tests (FT3, FT4, TSH), hormonal parameters (b HCG, anti-TPO) were measured in both patient and control groups.Results: There was no significant difference between the two groups in age, gravidity, parity, abortion, the number of living children and biochemistry (P> 0.05). Compared with the control group hemoglobin (Hgb), hematocrit (Hct) and weight loss were higher in patient group (p 0.05).