Diz osteoartriti hastalarında uyku ve yaşam kalitesi ile hastalık aktivitesi arasındaki ilişki
The relationship between disease activity and the quality of sleep and life in patients with knee ostoarthritis
  1. Tez No: 260663
  2. Yazar: VOLKAN ŞAH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN HIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Osteoartrit (OA) eklem hastalıkları içinde en sık görüleni, diz de OA'nın en sık tuttuğu eklemdir. Diz OA'sının yaşam kalitesi üzerine olumsuz etkisi olduğu önceki yayınlarda bildirilmiştir. Ancak uyku kalitesi üzerine etkisi konusunda çalışma yoktur. Bu çalışma, diz OA'lı hastalarda hastalığın klinik aktivitesinin uyku ve yaşam kalitesi ile olan ilişkisini değerlendirmek amacı ile yapıldı.Çalışmaya ACR kriterlerine göre diz OA tanısı konmuş, radyolojik evreleri Kellgren-Lawrence sınıflamasına göre evre 2, 3 ve 4 olan 100 hasta alındı. 100 hastanın 72'si kadın, 28'i erkek idi. Hastaların yaş ortalamaları ise 58.09 idi.Hastalığın klinik aktivitesinin değerlendirilmesinde istirahat sırasında VAS (Vizüel Analog Skala), pasif ve aktif fleksiyon sonrası VAS, 20 metre yürüme sonrası VAS, pasif ve aktif maksimum fleksiyon derecesi, 20 m yürüme süresi ve WOMAC (The Western Ontorio and Mc Master University Osteoarthritis İndeksi) değerleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis is the most common joint disease and the knee is the most effected joint in osteoarthritis. Negative impact of knee osteoarthritis on quality of life, has been reported in previous studies. However there is no trial about its effect on the quality of sleep. This study was performed to asses the relationship between disease activity and the quality of life and sleep.100 patients with knee osteoarthritis enrolled in the study who were diagnosed according to American College of Rheumatology (ACR) criteria and had radiologic evidence of Kellgren-Lawrence grade 2,3 and 4 . Of 100 patients, 72 were females and 28 were male. The mean age of patients was 58.09.The VAS (Visual Analog Scale) during the rest, passive and active flexion VAS, 20 meters walking VAS, passive and active maximum flexion degrees, 20 meters walking time and the WOMAC (The Western Ontorio and McMaster University Osteoarthritis Index) values were used to evaluate cilinical activity of disease.