Tempolu yürüyüş egzersizi yapan diz osteoartritli bireylerde fiziksel ve psikososyal durum ile irisin düzeyi arasındaki ilişki
Relationship between physical and psychosocial status and irisin level in individuals with knee osteoarthritis performing brisk walking exercise
- Tez No: 954984
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER ÜLKER, PROF. DR. AYNUR BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı diz osteoartritli bireylerde tempolu yürüyüş egzersizinin irisin düzeyi ve ağrı, kas kuvveti, fonksiyonel kapasite, uyku kalitesi, depresyon, yorgunluk, yaşam kalitesi gibi fiziksel ve psikososyal parametreler üzerine etkisini ve irisin düzeyinin bu parametreler ile ilişkisini incelemektir. Yöntem: Çalışmaya diz osteoartriti tanısı almış 40-65 yaş arası bireyler dahil edildi. Katılımcılar rastgele olarak kontrol (n=20) ve çalışma gruplarına (n=20) ayrıldı. Her iki gruba da 8 hafta boyunca progresif kuvvetlendirme egzersizleri içeren ev egzersiz programı, çalışma grubuna buna ek olarak tempolu yürüyüş egzersizi uyguladı. Katılımcıların diz ağrısı 'Vizüel Analog Skala', eklem hareket açıklığı 'gonyometre', kas kuvveti 'Manuel Kas Kuvveti Ölçüm Cihazı', fonksiyonel kapasitesi '6 Dakika Yürüme Testi', depresyon şiddeti 'Beck Depresyon Envanteri-II', uyku kalitesi 'Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi' ve yorgunluk düzeyi 'Yorgunluk Şiddet Ölçeği' ile değerlendirildi. Ayrıca katılımcıların semptomları, fonksiyonel durumu ve yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla Diz İncinme ve Osteoartriti Sonuç Skoru ve Diz ve Kalça Osteoartriti Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Serum irisin düzeyi ise ELİSA kit yardımıyla ölçüldü. Tüm değerlendirmeler egzersiz programı öncesi ve sonrası yapıldı ve irisin düzeyinin belirlenmesi amacıyla katılımcılardan kan örneği alındı. Bulgular: Çalışmamız sonucunda 8 haftalık egzersiz programı sonrası çalışma grubundaki katılımcıların serum irisin düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı ölçüde azaldığı tespit edildi (p=0,012) ve bu azalma kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,039).
Özet (Çeviri)
Objective: The aims to investigate the effect of brisk walking exercise on irisin level and physical and psychosocial parameters such as pain, muscle strength, functional capacity, sleep quality, depression, fatigue, quality of life and the relationship between irisin level and these parameters in individuals with knee osteoarthritis. Method: Individuals between the ages of 40-65 diagnosed with knee osteoarthritis were included in the study. Participants were randomly divided into control (n=20) and intervention groups (n=20). Both groups received a home exercise program including progressive strengthening exercises for 8 weeks, and the intervention group additionally performed brisk walking exercise. Participants' knee pain was assessed with the 'Visual Analog Scale', joint range of motion with the 'goniometer', muscle strength with the 'Manual Muscle Strength Measuring Device', functional capacity with the '6-Minute Walk Test', depression severity with the 'Beck Depression Inventory-II', sleep quality with the 'Pittsburgh Sleep Quality Index' and fatigue level with the 'Fatigue Severity Scale'. In addition, the Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score and the Osteoarthritis Knee and Hip Quality Of Life Scale were used to assess participants' symptoms, functional status and quality of life. Serum irisin levels were measured using an ELISA kit. All evaluations were made before and after the exercise program and blood samples were taken from the participants to determine the irisin level. Results: As a result of our study, it was determined that the serum irisin levels of the participants in the intervention group decreased significantly after the 8-week exercise program (p=0.012) and this decrease was found to be statistically significant compared to the control group (p=0.039).