Rekürren aftöz stomatitli hastalarda tiroid fonksiyon testleri ve tiroid otoantikor düzeyleri
Thyroid function tests and levels of thyroid autoantibodies in recurrent aphthous stomatitis
- Tez No: 260662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÇALKA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş: Rekürren aftöz stomatit (RAS), periyodik olarak oral kavitede ortaya çıkan tek veya çok sayıda, ağrılı, minör, majör veya herpetiform ülserler ile karakterize inflamatuar bir hastalıktır. Son zamanlarda otoimmün kökenli olduğunu destekleyen oldukça önemli kanıtlar bulunmasına rağmen kesin bir etiyolojik faktörden söz etmek mümkün olmamaktadır.Amaç: Bu çalışmamızda RAS'lı hastalarda tiroid fonksiyon testlerini ve tiroid otoantikor düzeylerini değerlendirerek tiroid bezinin etkilenmiş olup olmadığını ve RAS etiyolojisinde yer alan otoimmün etiyopatogenezi destekleyebilecek bulguların varlığını araştırdık.Materyal ve Metod: Çalışmaya Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Polikliniği'nde RAS tanısıyla takip edilen 65'i bayan ve 25'i erkek 90 hasta ve 19'u bayan 11'i erkek 30 sağlıklı gönüllü alındı. Serum TSH, serbest ve total triiodotironin (sT3, TT4), serbest ve total tiroksin (sT4, TT4), tiroglobulin düzeyleri ve anti-tiroid peroksidaz antikor (Anti-TPO) ve anti-tiroglobulin antikor (Anti-TG) düzeylerine bakıldı. Ayrıca tiroid ultrasonografileri çekilerek tiroid bezi büyüklük, nodül oluşumu ve parankim homojenitesi açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Background: Recurrent aphthous stomatitis (RAS) is an inflammatory disease characterized by the single or multiple painful, minor, major or herpetiform ulcers that reccurs periodically in oral cavity . Although recently there are important evidences supporting the autoimmune origin, it is not possible to speak of a definite etiological factor.Objective: In this study by evaluating the levels of thyroid function tests and thyroid autoantibodies in patients with RAS we have investigated whether the thyroid gland has been affected or not and we investigated presence of the findings that may support an autoimmune etiopathogenesis in the etiology of the RAS.Materials and Methods: Ninety patients consisting of 65 females and 25 males followed up with diagnosis of RAS in policlinic of Dermatology and Venereal Diseases Department, Faculty of Medicine, Yüzüncü Yıl University and 30 healthy volunteers consisting of 19 females and 11 males were included in this study. Levels of serum thyroid stimulating hormone (TSH), free and total triiodothyronine (FT3, TT4), free and total thyroxine (FT4, TT4), thyroglobulin, anti-thyroid peroxidase antibody (anti-TPO) and anti-thyroglobulin antibody (anti-TG ) were evaluated. Also by thyroid ultrasonography thyroid gland size, nodule formation, parenchymal homogenity were evaluated.