İnsülin lispro/lispro protamin 25/75 ve 50/50 karışımlarının 3'lü kullanımının glisemik kontrol üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
The comparison of the effects of thrice-daily insulin lispro/lispro protamin 25/75 and 50/50 combinations on glycemic control
- Tez No: 260731
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Diyabetin kronik komplikasyonlarından korunabilmek ve hedef Hemoglobin A1c düzeylerine ulaşabilmek için açlık kan glukozunun yanı sıra tokluk kan glukozunun hedef değerler içerisinde tutulması gerektiği de düşünülürse kontrolsüz diyabet hastalarında yoğun insülin tedavisi başlanması uygun bir seçenektir. Çalışmamızda insülin lispro/lispro protamin kombinasyonlarının, insülin lispro/lispro protamin 50/50 ve insülin lispro/lispro protamin 25/75 formlarının 3'lü kullanımının glisemik parametreler üzerine olan etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.Daha önce tek başına oral antidiyabetik veya oral antidiyabetik + insülin (tek /ikili ? bazal/bolus hazır karışım) kullanıp kan şekeri regülasyonu sağlanmasında güçlük çekilen (açlık kan glukozu>130mg/dL, tokluk kan glukozu>180mg/dL, Hemoglobin A1c > %7) 20 hastaya insülin lispro/lispro protamin 50/50 (grup 1), 19 hastaya insülin lispro/lispro protamin 25/75 (grup 2) tedavisi uygulandı.Üç aylık tedavi sonrasında her iki grupta da başlangıç ile karşılaştırıldığında açlık kan glukozu, tokluk kan glukozu ve Hemoglobin A1c değerlerinde anlamlı bir düşüş izlendi. Ancak grup 2'de daha iyi açlık kan glukozu kontrolü sağlanırken, grup 1'de daha iyi tokluk kan glukozu ve Hemoglobin A1c kontrolü elde edildi.Sonuç olarak sabah ve öğlen verilecek insülin preparatı olarak insülin lispro/lispro protamin 50/50 seçilirken, akşam verilecek insülin preparatı olarak insülin lispro/lispro protamin 25/75 seçilmesinin hem açlık kan glukozu, hem de tokluk kan glukozu ve Hemoglobin A1c'yi daha iyi kontrol altına almak için uygun bir seçenek olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In order to avoid the chronic complications of diabetes and achieve target glycated hemoglobin levels, besides achieving target fasting plasma glucose levels, target post-prandial plasma glucose levels should also be achieved. For this purpose, the implementation of intensive insulin therapy in uncontrolled diabetic patients seems to be a suitable choice. In this study, we aimed to compare the effects of thrice daily insulin lispro/lispro protamin 25/75 and 50/50 combinations, on the glycemic control parameters.Among diabetic patients, who have been on oral antidiabetics or oral antidiabetics + insulin (single/dual injection ? basal/bolus premixed forms) and who had difficulty in the regulation of their blood glucose (fasting plasma glucose > 130 mg/dL, post-prandial plasma glucose > 180 mg/dL, glycated hemoglobin > % 7), 20 patients were randomly selected and started on thrice-daily injections of insulin lispro/lispro protamin 50/50 (group 1), while 19 other, also randomly selected patients were prescribed thrice-daily injections of insulin lispro/lispro protamin 25/75 (group 2).After 3 months of therapy, when compared to the initial status, a significant decrease in all the three glycemic control parameters, namely, fasting plasma glucose, post-prandial plasma glucose, and glycated hemoglobin levels, were observed in both groups. Important to notice, while the decrease in fasting plasma glucose levels was more pronounced in group 2, the decrease in post-prandial plasma glucose and glycated hemoglobin levels were greater in group 1.As a conclusion, the choice of insulin lispro/lispro protamin 50/50 for the breakfast and lunch time and the combination of insulin lispro/lispro protamin 25/75 before the dinner, can greatly help to achieve much better fasting plasma glucose, post-prandial plasma glucose and glycated hemoglobin levels together.