Subkronik p-dimetil aminoazobenzen (p-DAB) uygulanan sıçanlarda İnositol 6-fosfat ve Retinil Asetat'ın karaciğer dokusu üzerindeki etkileri
The effects of Inositol 6-phosphate and Rethinyl acetate on liver tissue of subchronically p-dimethyl aminoazobenzene (p-DAP) treated rats
  1. Tez No: 260743
  2. Yazar: ÖZLEM AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRETTİN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Subkronik p-dimetilaminoazobenzen (DAB) ve 2,3,7,8, tetraklorodibenzo-p-dioksin (TCDD) vererek deneysel kanser modeli oluşturmayı hedeflediğimiz çalışmamızda, antiproliferatif ve apoptotik özelliklere sahip inositol 6 fosfat (IP6) ile retinil asetat (RA)'ın karaciğer dokusundaki koruyucu rollerini değerlendirdik.Çalışmamızda Spraque dawley erkek sıçanlar her grupta 30 adet olacak şekilde 6 gruba ayrıldı. Kontrol hayvanları (grup 1 ve 2) standart laboratuvar diyeti ile beslendiler. Grup 2'ye diyetin yanı sıra gavajla mısır yağı (0,25 mL/100 g vücut ağırlığı, haftada 5 gün) da verildi. Grup 3'teki hayvanlara yemleriyle DAB (%0,06) ve gavajla TCDD (70 ng/100 g vücut ağırlığı, haftada 1 gün) verildi. DAB + TCDD verilen diğer üç grup sırayla IP6 (%0,5, içme suyunda), RA (1 mg/100 g vücut ağırlığı, haftada 5 gün) ve IP6 + RA aldı. Tüm maddeler başlandıktan sonra 15., 30., 60., 90. ve 120. günlerde her gruptan 6 sıçanın kan ve doku örnekleri alındı. Serumda ALT, AST, ALP, LDH; plazmada VEGF, MMP-2; karaciğerde MDA, Sitokrom c, DNA Fragmantasyonu ölçüldü. CYP1A1 western blot ile belirlendi. Karaciğer dokuları histopatolojik olarak değerlendirildi.Grup 3'ün 90. ve 120. gün örneklerinde VEGF ve MMP-2 değerleri artarken, Sitokrom c ve DNA fragmantasyonu değerleri ile CYP1A1 enzim ekspresyonu azalmıştı. Yine grup 3'ün 90. ve 120. gün örneklerinde preneoplastik fokus bulgusu mevcuttu. Grup 4, 5 ve 6'da istatistiksel olarak preneoplastik fokusa rastlanmadı.Karaciğer kanser modeli oluşturmak için DAB'ın başlatıcı (initiator) ve TCDD'nin promotör olarak kullanıldığı bu deneysel çalışmada DAB + TCDD kombinasyonunun karaciğerde preneoplastik fokus oluşumunu tetiklediği gösterildi. Bu süreçte IP6 ve RA'nın preneoplastik dönüşümü büyük oranda engelleyerek koruyucu rol oynadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
We evaluated the protective roles of antiproliferative and apoptotic substances inositol hexaphosphate (IP6) and retinyl acetate (RA) on the liver tissue with an experimental cancer model formed by subchronic administration of p- dimethylaminoazobenzene (DAB) and 2,3,7,8, tetrachlorodibenzo-p-dioxin (TCDD).Spraque dawley male rats were randomized into 6 group each consist of 30 rats. Control animals (group 1 and 2) were fed a standard laboratory diet. Group 2 was received corn oil (0,25 mL/100 g body weight, 5 days/week) by gavage along with diet. Group 3 animals was allowed DAB (0,06%) by food and TCDD (70 ng/100 g body weight, once a week) by gavage. Three other groups of DAB + TCDD treated animals received IP6 (0,5%) in drinking water, RA (1 mg/100 g body weight, 5 days/week) and IP6 + RA, respectively. After the beginning of the study, blood and tissue samples were taken from 6 rats /group by 15., 30., 60., 90., and 120. days. ALT, AST, ALP, LDH levels were measured in serum; VEGF, MMP-2 in plasma; MDA, Cytochrome c, DNA fragmentation in liver. CYP1A1 was determined by western blot. Liver tissues were evaluated histopathologically.Plasma VEGF and MMP-2 levels were increased and cytochrome c and DNA fragmentation levels and expression of CYP1A1 were decreased in group 3 at 90., and 120. day samples. Preneoplastic foci were found at 90., and 120. day samples of group 3. In contrast there were no preneoplastic foci in group 4, 5, and 6 statistically.DAB + TCDD combination was shown to trigger preneoplastic foci formation in this study which uses DAB as an initiator and TCDD as a promoter for formation liver cancer model. IP6 and RA have protective roles in this process by inhibiting preneoplastic transformation.