Subtropik iklim koşullarında ılıman iklim meyve türleri fidanlarının yetiştirilme olanakları üzerine araştırmalar
- Tez No: 3923
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN KAŞKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
XIV - 02 Bu araştırma, subtropik iklim koşullarında bazı ılıman ifcliıa meyve fidanlarının yetiştirilme olanakların» incelemek amacıyla 1984-1985 yılları arasında yürütülmüştür, Denemede şeftali, kaysı ve bademler için ikişer generatif anaç, ve elma için iki, armut için de bir vegetatif anaç kullanılmıştır, Kalem materyali olarak da şeftalide Springtime, nektarinde Weinberger, kaysıda Canino ve Precoce de Colomer, bademde 48- î ve 48-2, elmada Anna ve Stark Earliest, armutta ise Santa Maria çeşitleri kullanılmıştır. Aşılamada yonga ve“T”göz aşıları kullanılmıştır. Aşılar ilkbahar dinlenme, ilkbahar erken sürgün, haziran geç sürgün ve durgun göz aşısı dönemlerinde yapılmıştır, İlkbahar dinlenme döneminde yonga göz aşısı sadece elma ve armutlarda olumlu sonuç vermiştir, Bu periyod yeni bir aşı dönemi olarak ortaya konmuştur, İlkbahar erken sürgün ve haziran geç sürgün göz aşılarında yine yonga göz aşısı“T”göz aşısma oranla tüm çeşitlerde daha iyi tutma ve sürme sağlamıştır, Haziran sürgün göz aşılarında 150 ve 200 ppm BA sürme oramm arttırmada etkili olmuştur, Histolojik çalışmalarla da haziran ayında yapılan yonga göz aşısının elma, armut ve bademlerde hızlı ve düzenli bir kallus oluşumu sağladığı saptanmıştır, Yonga aşıda kambiyumlarm karşılıklı gelmesi ve kaynaşmanın önce floesıde başlaması bu aşının başarısını arttırmıştır, Sonuç olarak Çuk u r ova ekolojik k oşu 1 i a r ı nda 1 1 1 man iklim fidanlarının soğuk bölgelere göre, daha kısa zamanda (1 yıl) ve daha iyi gelişmiş olarak yetiştirilmesinin mümkün olduğu ortaya konmuştur, Bu durum ülkemizde fidan yetiştiriciliğine yeni bir yön verme bakımından üzerinde önemle durulması gereken bir konu olarak ortaya çıkmıştır,
Özet (Çeviri)
- XV - ABSTRACT Diese Arbeit wurde in den Jahren 1384 bis 1986 durchgefuhrt,um die Anbaumöglichkeiten der Jungpflanzen einigen Kern-und Steinobstarten in den subtropischen Klimabedingungen zu untersuchen, In der Versuche wurden bei F'firsiche, Aprikosen und Mandeln zwei generative, bei Âpfel zwei vegetative Unterlagen sow i e bei Birnen eine vegetative und eine generative Unterlage verwendet.Als Edelreis wurden bei F'firsiche Springtime und WeinbergerCN), bei Aprikosen Canino und Precoee de Colomer, bei Handeln 48-1 und 48-2, bei Âpfel Anna und Stark Earliest, bei Birnen Santa îlaria verwendet.Zur Veredlung wurden T-und C'hip-Veredlungsmethode angewandet und die Verediungen wurden in vier Veredlungsperioden (Fruhlingsruheperiod, Frühlingf rühtriebende-Period, spâttriebende Period-it» Juni-, Sommer- oder Herbstperiod) gemacht.Die Chip-Veredlungsmethode brachte in der Frühlingsruheperiod nur bei Âpfel und Birnen positive Ergebnisse, Diese Period ist als eine neue Veredlungsperiod zu best immen, Bei Chip-Veredlung wurde auch in den austriebenden Veredlungsperioden für aile Sor ten bessere Anwachsung und Austriebung als bei T-Verediung beobachtet, Bei im Juni veredelten Jungpflanzen erhchten die 150 und 200 ppm Konzentrationen von CytokininCS-Benzyl Adenine das Austriebungsprozent, Die histologischen Untersuthungen zeigten, dass die Chip-Veredlung(ira Juni) bei Âpfel, Birnen und Handeln eine schenelle und ordentliche Kallusbildung bervorbringt.Bei Chip-Veredlung ist der Veredlungserfolg durch gute Karobiurakontakt und durch die Verbindung im Floemgewebe ziemlich hdher als die anderen Methoden, Schliesslich wurde festgestellt, dass die ökologische Bedingungen im Çukurova mit Vergleich kühlerer Sebiete eine erfolgreiche Jungpf lanzenvermehrung in kurzerer Zeit UJahre) ermöglicht, Diese Stuation kommt in unserem Land hinsichtlich neuer Orientierung der Jungpf lanzenvermehrung als ein wichtiger Punkt auf,
Benzer Tezler
- Geyve'nin iklimi ve iklim koşullarının tarımsal faaliyetlere etkisi
The climate of Geyve and the effects of climatic conditions on agricultural activities in Geyve
BEYZA KAYMAZ
- Bazı şeftali ve nektarin melezlerinin ISSR ve SSR markırları ile moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of some peach and nectarine hybrids by ISSR and SSR markers
AYCAN BAYAV
Yüksek Lisans
Türkçe
2024
BiyoteknolojiÇukurova ÜniversitesiBiyoteknoloji Ana Bilim Dalı
PROF. DR. YILDIZ KAÇAR
- Sesamum orientale L. cv. Gökova bitkisinin in vitro kültürlerinde tuzluluk stresi etkilerinin transkripsyonel düzeyde incelenmesi ve bitkinin ın vitro kültürlerinden elde edilen ekstraktın sitotoksisite, yara iyileştirme ve antikanser özelliklerinin hücre hatları üzerinde araştırılması
Sesamum orientale L. cv. investigation of the effects of salinity stress on the in vitro cultures of the Gökova plant at the transcriptional level and investigation of the cytotoxity, wound healing and anti-cancer properties of the extract obtained from the in vitro cultures of the plant on cell lines
SEVİL YENİOCAK
Doktora
Türkçe
2024
BiyoteknolojiMuğla Sıtkı Koçman ÜniversitesiMoleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
PROF. DR. ERGUN KAYA
- Bursa-Orhaneli'nin miyosen paleovejetasyonu ve paleoortamı
Miocene palaeovegetation and paleoenvironment of Bursa-Orhaneli
ÇILGA SANEM KOÇ