Arachıs hypogaea L. üzerinde araştırmalar
Researches on Arachis hypogaea L.
- Tez No: 260749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dünyanın önemli yağlı tohum bitkilerinden biri olan Arachis hypogaea L., ülkemizde ?yerfıstığı? olarak bilinmektedir. Yerfıstığı yağı eczacılık teknolojisinde ve kozmetik endüstrisinde kullanılmakta ve Avrupa Farmakopesi'nde yer almaktadır. Bu çalışmada; piyasada ambalajlı ve açık satılan yerfıstığı yağlarından dört adet, yemeklik yağ olarak satılan bir adet yerfıstığı yağı ile Ankara'dan satın alınan bir yerfıstığı örneğinden sürekli ekstraksiyon yöntemiyle tarafımızdan elde edilen sabit yağ örneklerinin farmakopeye uygunluğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Örnekler üzerinde yoğunluk, görünüş, vizkozite, alkolde çözünürlük gibi fiziksel testler ile asit, sabunlaşma, peroksit ve ester indeksi ile İTK analizinden oluşan kimyasal testler gerçekleştirilmiştir. Buna göre; elde ettiğimiz yağ ile Zade firmasına ait yağın yapılan tüm kalite kontrol testlerine uygun olduğu, Mecitefendi ve Otama firmalarına ait yağların ise farmakope kriterlerini karşılamadığı bulunmuştur. Daha sonraki aşamada, tez çalışmalarında kullanılan yağ örneklerinin yağ asiti kompozisyonunu belirlenmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Arachis hypogaea L., one of the important oilseed plants in the world, is known as ?yerfıstığı? in our country. Peanut oil is used in pharmaceutical technology as well as cosmetic industry and takes place in European Pharmacopeia. In this study, it was aimed consistency to pharmacopeia of four oils sold in the market sold as packaged and in open shape, one oil sold as cooking oil along with a fixed oil which was obtained by us through continuous extraction method from a peanut sample purchased in the market in Ankara. The physical tests such as density, appearance, viscosity, solubility in alcohol as well as the chemical tests including acid, saponification, peroxide, and ester indexes and TLC analysis were performed on the samples. Accordingly; it was found that the oil that we obtained and the cooking oil belonging to Zade company were consistent with all the quality control tests carried out, whereas the oils belonging to Mecitefendi and Otama companies did not meet pharmacopeia criteria. In the next stage, establishment of fatty acid composition of the oil samples used in the thesis studies is targeted.