Farklı zamanlarda yapılan hasatın yerfıstığının (Arachis hypogaea L.) verimi ve kalite özelliklerine etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 19444
  2. Yazar: NURHAYAT ÇULLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. HALİS ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
-IV- ÖZ Bu çalışma; Ç.ü. Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanı ' nda 1990 yılı ana ürün yetiştirme sezonunda tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Farklı hasat zamanlarının Çukurova bölgesinde yaygın olarak yetiştirilen Çom yerfıstığı çeşidinin verimi ve kalitesi üzerine olan etkileri incelenmiştir. Bitkiler ekimden itibaren 147 gün sonra başlamak üzere 7'şer gün arayla, sekiz farklı zamanda hasat edilmişlerdir. Dekara meyve verimi son haşata kadar düzenli olarak bir artış göstermiştir.Dekara en yüksek verim 505.78 kg ile ekimden sonra 196. günde (8. hasat zamanı), en düşük verim ise, 319.91 kg ile ekimden sonra 147. günde (1. hasat zamanı) yapı lan hasattan elde edilmiştir. Haziran ayında, yağan dolu yerfıstığında hasat olgunluğunu (erkencilik indeksi) geciktirmiştir.Bu çalışma sonunda; 6., 7. ve 8. hasat zamanlarının en uygun olmasına rağmen, optimum hasat zamanının ekimden sonra 182. gün (6. hasat zamanı) olduğu belirlenmiştir 7. ve 8. hasat zamanlarının uygunluğu ise, iklim şartlarına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
-v- ABSTRACT This study was established the area of Field Crops Department in Çukurova University, Agriculture Faculty in the main crop vegatation period of 1990. The field layout of the experiment consisted of randomized plot design with three replication. The different harvest dates examined were the influence of yield and the quality of the Com cv. which is grown commonly in the area of Çukurova. The plants were harvested starting 147 day after sowing, it was harvested seven day interval at 8 different period. The pod yield per decar was showed regularity increase end of harvest date. The highest pod yield was obtained (505.78 kg) 196. day after sowing (8. harvest date), lowest pod yield (319.91 kg) 147. day after sowing (1. harvest date). The harvest maturity of peanut was effected by hail in June. End of this study it was found favorable 6., 7. and 8. harvest dates but optimum harvest date, 182. day after sowing (6. harvest date). The suitable of the 7. and 8. harvest dates are conditioned the climate factors.