Hemşirelik öğrencilerinin ve hemşirelerin psikolojik ihtiyaç örüntüleri ve empati düzeyleri
- Tez No: 26080
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ KUZGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu araştırma Cebeci Atatürk Sağlık Meslek Lisesi 4.sınıflardan 110 öğrenci ile Konya ve Ankara Sağlık Eğitim Enstitüsünün birinci sınıflarında öğrenim görmekte olan 105 hemşirenin psikolojik ihtiyaç örüntüleri, Empatik eğilim ve empatik beceri düzeylerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Sözü edilen değişkenleri ölçmede, EPPS ile empatrik eğilim ölçeği ve empatik beceri ölçeği B formu araçları kullanılmıştır. Sonuç olarak, hemşirelik öğrencilerinin duyguları anlama, şefkat gösterme, değişiklik, başarma, ve yakınlık ihtiyaçları yüksek bulunmuş¬ tur. Buna karşın özerklik, uyarlık, düzen, gösteriş ve karşı cinse ilgi ihtiyaçları düşük çıkmıştır. Hemşirelerde ise sebat, duyguları anlama, ı. şefkat gösterme, başarma ve yakınlık ihtiyaçları yüksek bulunmuştur. Buna karşın, kendini suçlama, uyarlık, özerklik,gösteriş ve karşı cinse--75- ilgi düşük çıkmıştır. Hemşirelik öğrencilerinin empatik eğilim ölçeğinde aldıkları puanların aritmetik ortalamaları 69.24, hemşirelerin empatik eğilim ölçeğinde aldıkları puanların aritmetik ortalamaları 68.20 bulunmuştur. Etki aritmetik ortalama arasında manidar bir fark olmadığı görülmüştür. Ayrıca, hemşirelik öğrencilerinin empatik beceri ölçeğinde aldıkları puanların aritmetik ortalamaları 125.07, hemşirelerin empatik beceri ölçeğinde aldıkları puanların aritmetik ortalamaları ise 118.06 olarak..sunmuştur. Her iki ortalamalar arasında 0.01 düşeyinde manidar bir farklı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been conducted to identify the psychological needs, emphatic tendency and skill levels of 110 students from 4th grade in Cebeci Atatürk Health Institutes Occupational high school and of 105 nurses from the 1st grade in Ankara and Konya Health institute for the above variables EPPS, Emphatic tendency scale and emptatic skills scale B form used. It is found that the students show more emphatic skills, intracep- tion,nurturance,change, achievement and affilation needs than autonomy, def erence, order, exhibition and heterosexual ıty needs. Nurses show more endurance, }ntraception, nurturance, achievement and affiliation needs than abasement, deference, autonomy, exhibition and heterosexual i ty needs. Nursing student's aritmetic avareges are 69.24 and nurse's aritme- tic avaragşs 68.20 respectively in the emphatic tendency scale. It is i found that. i*here is no sifnificant difference, between the two avareges. Were as a signigicant difference at. 0.01 level is found between the aritmetic avareges of nursing students and nurses which are 126.07 and 118.05 respectively, in the emphatic skills scale.