Sağlıklı erkek bireylerde Brugada tipi elektrokardiyografi örneğinin görülme sıklığı ve yüksek ateş ile ilişkisi
Frequency of Brugada Type Electrocardiographic pattern in healthy males and its association with fever
  1. Tez No: 260812
  2. Yazar: BURAK HÜNÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Brugada Sendromu (BS), yapısal kalp hastalığı olmayan bireylerde ventriküler aritmiler ve ani kardiyak ölüme (AKÖ) neden olan önemli bir kalıtımsal kardiyak iyon kanalı hastalığıdır. BS hastalarının elektrokardiyogramlarında (EKG) BS'ye özgün 3 farklı tipte ST segment yükselmesi gözlenir ve bu değişikliklere ?Brugada Tipi EKG Değişikliği? (BTED) ismi verilir. EKG'deki sağ göğüs derivasyonlarını (V1-V3) üst interkostal (İK) düzeylere taşıdıkça BTED saptanma sıklığının arttığını bildiren çalışmalar mevcuttur. Ateş kliniğinin ise BS'de BTED saptanma sıklığını ve ventriküler aritmileri tetiklediği bildirilmiştir. Bu bilgiler ışığında amacımız standart ve sağ üst İK derivasyonlarından EKG kayıtları alarak BTED'nin sağlıklı erişkin erkek Türk toplumundaki sıklığını belirlemek ve literatürde ilk kez ateşin bilinen kalp hastalığı olmayan erkek bireylerde BTED'ye yol açıp açmadığını ortaya koymaktı. Çalışmamıza 504 erkek sağlıklı gönüllü birey ve Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran veya hastanede yatmakta olan ateş kliniğine sahip ve bilinen kalp hastalığı olmayan 103 hasta alındı. Standart EKG kaydından sonra, V1-V3 derivasyonları 3. ve 2. İK düzeylere taşınarak iki kayıt daha alındı. Ateşli hastaların ateşi düştükten sonra kayıtlar tekrarlandı. Çalışma sonunda yapılan değerlendirmede sağlıklı erkek bireylerde BTED sıklığı 4. İK düzeyden yapılan standart EKG çekiminde %3; 3. İK'de %5; 2. İK düzeyde ise %7,5 olarak saptandı. 4. ile 3. ve 2. İK düzeyleri ve 3. ile 2. İK düzeyleri BTED saptanması açısından karşılaştırıldığında, üst İK düzeyler daha anlamlıydı (sırasıyla p = 0,002; p = 0,0001; p = 0,0001). Sadece bir ateşli hastada ateş sırasında çekilen sağ üst İK kaydında BTED geliştiği gözlendi. Ateşli ve ateşsiz dönemde çekilen EKG'ler arasında ise BTED saptanma açısından anlamlı fark gözlenmedi (p = 0,9). Bu çalışma ile sağlıklı erkek bireylerde yeni bir yöntem yardımıyla BTED sıklığı hakkında fikir sahibi olundu ve sağ üst İK düzeylerinde EKG kaydıyla BTED sıklığının anlamlı olarak arttığı saptandı. Yüksek ateş ise BTED sıklığında anlamlı bir artışa neden olmadı.
Özet (Çeviri)
Brugada Syndrome is an important hereditary cardiac ion channel disorder associated with ventricular arrhythmias and sudden cardiac death in people without structural heart disease. Three different types of ST segment elevation patterns specific to the disease are observed in electrocardiograms (ECG) and they are defined as ?Brugada Type ECG Pattern? (BTEP). There are numerous data demonstrating the efficacy of carrying the right precordial leads (V1-V3) to higher intercostal spaces (ICS) in detecting BTEPs. It is also reported in previous studies that fever accentuates ventricular arrhythmias and increases the frequency of the detection of BTEPs in ECG. Our aim was to determine the frequency of BTEP in the healthy Turkish males by recording ECGs from routine and higher intercostal spaces and also assess if fever increases the frequency of BTEP in the otherwise healthy males for he first time in the literature. 504 healthy male volunteers and 103 patients from the clinics of Marmara University Hospital with fever without a known cardiac problem were enrolled in the study. After the standart ECG recording, two other recordings were obtained by carrying the V1-V3 leads to the 3rd and 2nd ICS. ECG recordings were repeated with the same technique after the body temperature of the patients with fever went down to normal values. The frequencies of BTEP at the 4th ICS was %3, at the 3rd ICS %5 and at the 2nd ICS it was %7,5. When we compare the 4th ICS with 3rd and 2nd ICS; and 3rd ICS with the 2nd ICS for he frequencies of the detected BTEPs, higher ICS were significant (p = 0,002; p = 0,0001; p = 0,0001 respectively). BTEP was detected from higher ICS in just one patient with fever whose afebrile baseline ECG tracings were completely normal. There were no statistically significant differences between the frequencies of BTEPs obtained in febrile and afebrile states in the patients with fever (p = 0,9). With the help of this study, we got an idea about the frequency of BTEP obtained in healthy males by the use of a new ECG technique and it was determined that the frequencies of BTEP increased significantly when right precordial leads were recorded from higher ICS. Fever had no significant effect on the frequency of BTEP.