Acil servise nöbet şikayetiyle başvuran hastalarda S100B proteininin düzeyi ve dağılımı
Seizures in patients admitted to the emergency department with complaints of S100B protein level and distribution
  1. Tez No: 260813
  2. Yazar: FATMA SARI DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DENİZBAŞI ALTINOK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Nöroloji, İlk ve Acil Yardım, Biochemistry, Neurology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Nöbet; santral sinir sistemi (SSS)' nde bulunan bir nöron kümesinin anormal, aşırı, hipersenkronize deşarjlarına bağlı paroksismal bir olaydır. Deşarjların dağılımına bağlı olarak anormal SSS aktivitesinin çeşitli şekilleri olabilir. Temelde nöbet ya parsiyel (fokal), ya da jeneralizedir. Jeneralize nöbet, tüm serebral korteksin aynı anda uyarılması sonucu oluşur ve bilinç kaybı ile birliktedir. Parsiyel nöbet, serebral korteksin bir bölgesinde başlayan elektriksel deşarj sonucu oluşur, bilinç etkilenebilir veya etkilenmeyebilir.Nöbetler sırasında serebral hipoperfüzyon, hipoksi, beyin aerobik mekanizmalarında azalmalar sonucunda başta nöron spesifik enolaz (NSE) ve CKBB gibi proteinler salınmaktadır. Jeneralize nöbet geçiren hastalarda santral sinir sisteminde disfonksiyon ve hasar oluşmaktadır. Santral sinir sisteminde olan disfonksiyon ve hasarlanmaların biyokimyasal değerlere bakılmak suretiyle değerlendirilebileceği bilinmektedir. Son yıllarda giderek artan bir şekilde ?beyine özel göstergeler? denilen S100 proteinleri, nöron spesifik enolaz ve kreatinin kinaz izoenzim CK-BB araştırılmaya başlanmıştır.Bu çalışmada; Marmara Üniversitesi Hastanesi acil servisine belirlenen süre içerisinde nöbet şikayetiyle başvuran 18 yaş üzeri hastalarda başvuruları sırasında S100B proteini serum konsantrasyonu ölçülmüştür. Serum S100B proteini konsantrasyonunun bu hastaların demografik özellikleri, hemoglobin (Hb), serum glukoz (glc), sodyum (Na*), potasyum (K*) gibi biyokimyasal parametreleri ile ilişkisi incelenmiştir. Çalışmamızın amacı ; serebral hipoperfüzyon ve beyin anaerobik mekanizmalarında azalmaya neden olan nöbet durumlarında serum S100B protein düzeylerinde değişiklik oluşup oluşmadığının belirlenmesidir.Haziran 2006-Ekim 2007 tarihleri arasında nöbet şikayeti ile Marmara Üniversitesi Hastanesi acil servisine başvuran 56 hasta çalışmaya alınmıştır. Kontrol grubu olarak aynı tarihler aralığında nöbet dışı bir şikayetle acil servise başvuran 20 hasta alınmıştır. Çalışma grubu serum S100B protein konsantrasyonu kontrol grubundan anlamlı olarak düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Depending on the distribution of discharge, abnormal CNS activity can occur in various forms. Basically, seizure is either partial or generalized.Generalized seizure is generated by excitation of whole cerebral cortex at the same time and is accompanied with loss of counsciousness. Partial seizure is generated by electrical discharge of a limited part of the cerebral cortex and counsciousness may be affected or not.During seizures, some proteins especially neuron specific enolase (NSE) and CK-BB are released as a result of cerebral hypoperfusion, hypoxia and impairment of aerobic mechanisms of brain. Dysfunction and damage is seen in central nervous system of patients having generalised seizure. It is known that this damage and dysfunction can be estimated by interpretation of biochemical parameters. In recent years, S100 proteins, neuron specific enolase and CK-BB -an isoenzyme of creatinin kinase- which are called brain specific parameters are investigated with increasing interest.In this study, serum concentration of S100B protein is measured among patients who are over eighteen years old and presenting with seizure over a defined period of time to Marmara University Hospital Emergency Department. The relation of serum S100B concentration with demographic properties of patients and biochemical parameters like hemoglobin, serum glucose, sodium and potassium levels is investigated. Aim of this study is to define whether there is a change in serum S10B levels or not in case of seizure causing cerebral hypoperfusion and impairment of aerobic mechanisms of brain.56 patients presenting with seizure between June 2006 and October 2007 to Marmara University Hospital Emergency Department are studied. Control group is selected among 20 patients presenting to emergency department during same period with a reason other than seizure. It is found that serum S100B protein concentration of study group is markedly decreased compared to the control group.