Epidural anestezi ve anestezisiz vajinal doğum yapan kadınların ilk 24 saatteki emzirme durumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of breastfeeding at first 24 hours in mothers who have vaginal birth with epidural anesthesia and without anesthesia
- Tez No: 260875
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Araştırma epidural anestezi ve anestezisiz vajinal doğum yapan kadınların ilk 24 saatte emzirme durumlarının değerlendirilmesi amacıyla karşılaştırmalı ve betimsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesinin A ve C blok özel servislerinde yatan anestezisiz doğum yapmış 40 anne ile epidural anestezi ile doğum yapan 40 anne oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında veri toplama formu ve LATCH Emzirme Puanlama Sistemi kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik hesaplanması, Pearson ki-kare, Mann- Whitney U ve Fisher s Exact Testleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, annelerin %60'ı ilk 30 dakika içinde bebeğini emzirememiştir. Emzirmeye başlama zamanı açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamaktadır (p>0,05). İlk emzirmeyi başlatmada hemşire/ebelerin oranı yüksektir. Bebeklerin uyku hali ve emmeye ait refleksleri açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). APGAR 1. ve 5. dakika skorları, yönünden iki grup arasında fark tespit edilmemiştir (p>0,05). LATCH puanları açısından 6.,12. ve 24. saatlerdeki değerlendirmelerde iki grup arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmamıştır. 24.
Özet (Çeviri)
This research made by descriptive and comparative method to the efficiency of epidural anesthesia to breast feeding at first 24 hours. This research?s examples were collected by 40 mother who had Vaginal Birth with Epidural Anesthesia and 40 mother who had birth without Anesthesia at Dr.Zekai Tahir Burak Woman?s Health Education and Research Hospital of Health Ministry. When collecting data, data collection form and LATCH Breast Feeding Point System were used. Also in percentage evaluation of data, Pearson method, Mann-Whitney U and Fisher?s Exact tests were used. By the tests results, 60 percent of mothers couldn?t feed the baby in 30 minutes. There was no obvious and meaningful difference between two groups by the time of beginning to feed the baby (p>0,05).The percentage is high at starting to feed by birth nurse. Also there were no meaningful and statistical differences between baby?s sleeping situation and reflexes of sucking (p>0,05). No differences were diagnosed by APGAR first and fifth scores (p>0,05). Also no meaningful differences were happened in 6th 12th and 24th hours by LATCH points.