Üç farklı protez kaide materyalinin sitotoksisitelerinin in vitro hücre kültüründe incelenmesi.
Evaluation of the cytotoxicity of three different denture base resin materials in vitro.
  1. Tez No: 260933
  2. Yazar: SEÇİL ÖZKAN ATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ YAVUZYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, ısı ile polimerize olan akrilik rezin, kimyasal olarak polimerize olan akrilik rezin ve asetal rezinin 1. saat ve 1.,3.,5.,7.,14. günlük inkübasyon süreleri sonunda sitotoksistelerinin L-929 fare fibroblast hücrelerinde incelenmesidir.Her bir inkübasyon süresi için 5 örnek, aseptik koşullarda 10 mm çapında ve 1 mm kalınlığında olacak şekilde, steril kalıplarda hazırlanmıştır. Sitotoksisite sonuçları MTT testi ile değerlendirilmiştir. Grup ortalamalarının karşılaştırılması için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Kontrol grubu ile deney gruplarının karşılaştırılmasında çoklu karşılaştırma testlerinden Dunnet; diğer karşılaştırmalarda Tukey HSD yapılmıştır. Rezin örneklerin bütün inkübasyon periyotlarında istatistiksel olarak farklılık gözlenmiştir.Sonuç olarak, bütün inkübasyon sürelerinde, kimyasal olarak polimerize olan akrilik rezin, ısı ile polimerize olan akrilik rezinden daha fazla sitotoksik etki göstermiştir. Isı ile polimerize olan akrilik rezin ve kimyasal olarak polimerize olan akrilik rezin 1. günde en yüksek değerde sitotoksik etki göstermiştir. Asetal rezin, 5. günde en yüksek değerde sitotoksisite gösterirken; 7. ve 14. günlerde sitotoksik etkide azalma gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the cytotoxic effects of the heat-polymerized and auto-polymerized acrylic resins; and acetal resin as denture base materials on L-929 mouse fibroblast cells over 1st hour, 1st, 3rd, 5th, 7th, 14th days period.Five samples of each resin were fabricated under aseptic conditions in sterile moulds 12 mm in diameter and 1 mm thick for every incubation period. Cytotoxicity of resins was measured by MTT test. Statistical significance was determined by one-way ANOVA. Tukey and Dunnet tests were used to determine differences among the groups. Statistically significant difference was found among test groups at all time incubation periods.The results showed that; the auto-poymerized resin showed more cytotoxic effect than heat-polymerized resin in all time periods. The autopolymerized resin and heat-polymerized resin showed highest cytoyoxic effect on the first day; however acetal resin showed highest cytotoxic effect on the 5th day than heat and auto-polymerized resin; the cytotoxic effect of acetal resin decreased on 7th and 14th days periods.