Lazer kullanımının koronal ve kök kanal dentini üzerine uygulanan adezivlerin bağlanma dayanımı üzerine etkilerinin incelenmesi
The effect of bond strength after laser application of adhesives applied on the coronal and root canal dentin
- Tez No: 260934
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN TÜRKÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Er:YAG lazer, diş hekimliğinde frezlerin yerine kullanılmaya çalışılsa da adezivlerin dentine bağlanmasında frez preparasyonları kadar iyi sonuç vermemektedir. Bu çalışmada, Er:YAG lazerle prepare edilmiş dentin yüzeylerine uygulanan 4 farklı adezivin (Scotchbond Multi-Purpose, Adper Single Bond, Clearfil SE ve Clearfil S3) Nd:YAG lazer uygulanarak ısıtılmasıyla, koronal dentine bağlanma dayanımlarında bir farklılık olup olmadığının incelenmesi ve frezle prepare edilmiş yüzeylerdeki bağlanma dayanımlarıyla kıyaslanması amaçlanmıştır. Çalışmada ayrıca post boşluklarına uygulanan adezivlerde aynı işlemin yarar sağlayıp sağlamadığı araştırılmıştır.Araştırmanın birinci bölümünde, koronal dentin, tungsten karbid frez veya Er:YAG lazer ile hazırlandı. Er:YAG lazer grubundaki dişlerin bir kısmına uygulanan adezivler polimerizasyondan önce Nd:YAG lazer (100 mJ, 10 Hz) uygulanarak ısıtıldı. Grupların bağlanma dayanımı mikrogerilim deneyiyle incelendi. Frez grupları beklendiği gibi Er:YAG lazer gruplarından iyi bulundu. Nd:YAG lazer uygulamasının bütün adezivlerde bağlanma dayanımını arttırdığı, nominal olarak daha düşük değerler elde edilse de frez gruplarıyla aradaki istatistiksel anlamlı farklılığın ortadan kalktığı saptandı.Araştırmanın ikinci bölümünde, kök kanalı prepare edildi ve dolduruldu. Post boşluğu bir post frezi ile hazırlandı. Daha sonra post boşluğuna uygulanan adezivin üzerine polimerizasyondan önce Nd:YAG lazer uygulandı. Bağlanma dayanımı push-out deneyi ile incelendi. Nd:YAG lazer uygulamasının yine tüm adezivlerde bağlanma dayanımını arttırdığı bulundu.SEM incelemelerinde kök ve koronal dentinde adeziv üzerine polimerizasyondan önce Nd:YAG lazer uygulamasının adezivin tübül penetrasyon derinliğini arttırdığı gözlendi.Bu çalışmanın sonunda adezivin ısısının arttırılmasının dentine bağlanma dayanımını geliştirdiği bulundu.
Özet (Çeviri)
Er:YAG laser can be used instead of air-turbine for cavity preparation in dentistry. However, the bond strength achieved after Er:YAG preparation is not as good as that achieved after bur preparation. In this study the effect of Nd:YAG-treatment on the adhesive applied onto Er:YAG prepared coronal dentin was investigated. The bond strength achieved so was compared with that achieved after bur preparation. Also, the effect of Nd:YAG-treatment on adhesive was tested in the root canal post space.In the first part, coronal dentin was prepared either with tungsten carbid bur or Er:YAG laser. Then, adhesive (Scotchbond Multi-Purpose, Adper Single Bond 2, Clearfil SE and Clearfil S3) was applied onto the dentin. In some of the teeth in Er:YAG preparation, the adhesive was heated with Nd:YAG lasing (100mJ, 10Hz). The bond strength as evaluated using the microtensile test. The bur group, as expected, revealed higher bond strength. Nd:YAG-treatment increased the bond strength in all adhesive systems. While bond strength values were stil lower in the Nd:YAG-treated group, but statistically significant difference was not found between the Nd:YAG-treated and bur groups.In the second part, root canal was prepared and obturated. A post space was then prepared using a post dril. The adhesive was applied into the post space and heated with Nd:YAG lasing prior to polimerization in some of the teeth. The bond strength was evaluated using the push-out test. Again, Nd:YAG application was found to increase the bond strength in all adhesive systems.SEM analysis showed that coronal or root canal dentinal tubule penetration was greater when the adhesive was treated with Nd:YAG laser prior polimerization.As conclusion, heating of adhesive using Nd:YAG laser was found to develop the bond strength on coronal and root canal dentin.