Sıcak ortamda yapılan farklı antrenman metotlarının antioksidan düzeylerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of different training methods on antioxidant levels in hot environment
- Tez No: 260941
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, sıcak ortamda yapılan farklı antrenman metotlarının antioksidan düzeylerine etkisini karşılaştırarak, bu antrenman metotlarından hangisinin antioksidan düzeylerinde daha etkin olduğunu bulmak amacıyla yapılmıştır.Araştırma, sağlık sorunu olmayan 30 erkek gönüllü beden eğitimi öğrencisi üzerinde gerçekleştirildi. Denekler, sürekli koşular (n=15) ve interval koşular (n=15) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Çalışma gruplarına 8 hafta, ortalama sıcaklığın 29 ? 34 0C derece olduğu sıcak ortamda, haftada 3 gün antrenman programı uygulandı.Antrenman programlarından 2 gün önce ve antrenman programlarından 2 gün sonra sporcuların kan numuneleri alındı. Alınan kan örneklerinde malondialdehid (MDA), paraoksonaz aktivitesi (PON), arilesteraz aktivitesi (ARE) ve glutatyon (GSH) tayinlari analiz edildi. Çalışmanın istatistiksel analizinde Mann-Whitney U ve Wilcoxon testi kullanıldı.Yapılan interval antrenmanda, 1. antrenman ve 24.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was compare of different training method in hot environment to find which one of these methods more efficient on antioxidant levels.30 male voluntary physical education and sport students who have no healthy problem participated in this stud. Subjects were divided into 2 groups as continuous running group (n=15) and interval running group (n=15). Both groups participated in two different training programs continuous and (interval, running) which include 3 days a week- in 8 weeks, average temperature was 29 ? 34 0C in hot environment 2 days before and 2 days after the programme training blood samples were taken.