Aerobik cimnastik sporu ile uğraşan 10 ? 12 yaş grubu bayan cimnastikçiler ile aynı yaş grubu sedanter bayan öğrencilerin bazı fiziksel özelliklerinin karşılaştırılması
Compare some physical characteristics of the age of 10?12 female athletes who compete for aerobic gymnastics and same age of female sedanter students
  1. Tez No: 260940
  2. Yazar: EMRE BAĞCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH SUVEREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma; Aerobik Cimnastik sporu ile uğraşan 10 ? 12 yaş grubu bayan cimnastikçiler ile aynı yaş grubu sedanter bayan öğrencilerin bazı fiziksel özelliklerinin karşılaştırılması amacı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was done to compare some physical characteristics of the age of 10?12 female athletes who compete for aerobic gymnastics and same age of female sedanter students. 35 female athletes and 45 female sedanter who were students in Ankara attended the research.The subjects were tested for height, weight, BMI, flamingo balance test, plate tapping, sit and reach, standing broad jump, hand grip, sit-ups, bent arm hang, shuttle run 10 x 5m, shuttle run 20 m and body fat.At the end of measurements, although there were no significant differences between, height and hand grip, significant differences were found between, weight, BMI, flamingo balance test, plate tapping, sit and reach, standing broad jump, sit-ups, bent arm hang, shuttle run 10 x 5m, shuttle run 20 m and body fat (p