İstanbul ili üniversite ve devlet hastanelerinin genel cerrahi kliniklerinde çalışan servis hemşirelerinin ameliyat sonrası ağrı yönetimine ilişkin bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge and practices on the postoperative pain management methods of service nurses working in general surgery clinics of university and state hospitals located in Istanbul
- Tez No: 260967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER DENİZ ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Araştırma, hemşirelerin ameliyat sonrası ağrı yönetimine ilişkin bilgi ve uygulamalarının belirlenmesi ve gelecekteki hemşirelik çalışmalarına ışık tutmasını sağlamak amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Örneklemi, İstanbul ili devlet ve üniversite hastaneleri genel cerrahi kliniklerinde çalışan 86 hemşire oluşturdu. Anket ile toplanan veriler, frekans, ortalama, standart sapma, ki-kare testi kullanılarak degerlendirildi.Hemşirelerin, %62'sinden fazlasının farmakolojik ağrı giderme yöntemlerine, hasta kontrollü analjezi cihazına, Dünya Sağlık Örgütü basamak tedavi sistemine, adjuvan analjeziklere, adjuvan ve steroid olmayan antiinflamatuar ilaçların yan etkilerine ilişkin bilgilerinin olmadığı, %90'ından fazlasının intravenöz ve intramuskuler enjeksiyon uygulamalarını bildiği ve kullandığı, ancak sadece %22,09'unun tüm analjezik uygulama yollarını bildiği ve kullandığı, %95,35'inin ağrı tanılaması sırasında yaşam bulgularını izlediği, anestezi yöntemini dikkate aldığı, %86,05'inin hekimi, %82,56'sının hastayı bilgilendirdiği, %81,40'nın preemptif analjezik uygulamadığı, %70,93'ünün prospektüs okuduğu, %66.28'inin adjuvan analjezik uygulama sonrası hastayı izlemediği, %65,12'sinin ağrı tanılama ölçeği kullanmadığı, %53,49'unun ağrı tanılama sonuçlarını kayıt ve rapor ettiği, %51,16'sının plasebo kullandığı, %60,47'sinin steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçların yan etkilerini önlemeye ilişkin hemşirelik girişimi planladığı ve uyguladığı, %76,74'ünün bu ilaçların yan etkisini kaydettiği, hekime bildirdiği, istemde bulunulan tedaviyi uyguladığı, %67,44'ünün yan etki gelişimi durumunda yaşam bulgularını izlediği, %95,35'inin ağrının şiddetini izlediği, %54,65'inin farmakolojik olmayan ağrı giderme yöntemlerini kullandığı, %68,60'ının ağrı durumunda sık pozisyon değiştirdiği, %59,30'unun dikkati başka yöne çektiği, %58,14'ünün rahat ve sakin bir ortam oluşturduğu, %56,98'inin sıcak-soğuk uygulama yaptığı, %55,81'inin hastayı bilgilendirdiği, %52,30'unun yatak istirahati uyguladığı belirlendi.Sonuç olarak; hemşirelerin ameliyat sonrası ağrı yönetimi konusundaki bilgi ve uygulamalarındaki eksiklikler dikkate alınarak, hizmet içi eğitim programlarının geliştirilmesi, hemşirelerin ameliyat sonrası ağrı yönetimine ilişkin bilimsel etkinliklere ve kanıta dayalı hemşirelik araştırmalarına katılımları konusunda cesaretlendirilmeleri gereği önerildi.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as descriptive, in order to determine the knowledge and applications of nurses on postoperative pain management and to offer an insight to future nursing studies. The sample consisted of 86 nurses working in general surgery clinics of state and university hospitals located in İstanbul. The data collected by the survey were evaluated through using the frequency, average, standard deviation, chi-square tests.It was determined that more than 62% of the nurses haven?t got knowledge concerning the pharmacological pain relief methods, patient-controlled analgesia device, World Health Organization?s analgesic ladder, adjuvant analgesics and their side effects, non-steroidal anti-inflammatory drugs? side effects, that more than 90% know and use intravenous and intramuscular injections, however only 22.09% know and use all analgesic application methods, that 95.35% monitor vital signs during pain diagnosis and take into consideration the anesthesia method, 86.05% inform the physician, 82.56% inform the patient, 81.40% do not use preempitive analgesic, 70.93% read the prescribtion, 66.28% don?t monitor the patient after using adjuvan analgesic, 65.12% don?t use pain assessment tool, 53.49% record and report the pain assesment results, 51.16% use placebo, 60.47% plan and apply nursing practices on preventing the side effects of non-steroidal anti-inflammatory drugs, 76.74% record the side effects of these drugs and notify the physician accordingly, applying the requested treatment, 67.44% monitor the vital signs in case of side effect occurrence, 95.35% follow the intensity of the pain, 54,65% use non-pharmacological pain relief methods and 68.60% often change position in cases of pain, 59.30% divert the patient?s attention, 58.14% create a comfortable and peaceful environment, 56.98% perform heat and cold applications, 55.81% inform the patient and 52.30% apply bed rest.In conclusion, through taking into consideration the inadequacies of nurses on postoperative pain management knowledge and practices, it was suggested to develop curriculum and in-service training programs, to encourage the participation of nurses to scientific activities and evidence-based nursing researches concerning postoperative pain management.