Hidralazin hidroklorürün uzun etkili tabletlerinin hazırlanması üzerine çalışmalar
Studies on preparing sustained release dosage form of hydralazine hydrochloride
  1. Tez No: 260968
  2. Yazar: BENEK ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Hidralazin hidroklorür damar düz kaslarına etki ederek kan basıncını düşüren antihipertansif bir ilaçtır. Hidralazin hidroklorürün çeşitli sistemik yan etkileri mevcuttur. Bu çalışmada, plazma yarılanma ömrü 3-4 saat olan hidralazin hidroklorürün yan etkilerini en aza indirmek, sistemik dolaşımda kalış süresini uzatmak ve biyoyararlanımını arttırmak amacıyla uzun etkili tabletlerinin hazırlanması amaçlanmıştır. Katı lipitler ve polimerler farklı oranlarda denenmiş ve ön çalışmalar neticesinde Compritol® ATO 888, setil alkol, Methocel® K15 premium EP ve Carbopol® 971P NF'in ilacın salım süresini uzatmak amacıyla kullanılmasına karar verilmiştir. Hazırlanan tabletlerde dolgu maddesi olarak Avicel® PH 101, kaydırıcı olarak % 2 oranında magnezyum stearat ve akış düzenleyici olarak % 1 oranında Aerosil® 200'ün kullanılmasına karar verilmiştir. Tabletler 100 mg hidralazin hidroklorür içerecek şekilde doğrudan basım yöntemi ile basılmıştır.Toz karışımları ve bunlardan basılan tabletlerde fiziksel kontroller yapılarak bulgular karşılaştırılmıştır. Toz karışımlarında ağırlık sapması, % sıkışabilme tayinleri; tabletlerde ağırlık sapması, çap-kalınlık, % ufalanabilirlik, kırılma kuvveti ve dağılma süresi tayinleri yapılmıştır.Hidralazin hidroklorür içeren tabletlerin distile su, pH 1.2 HCl çözeltisi ve pH 7.2 fosfat tamponunda miktar tayini yöntemi tespit edildikten sonra, çözünme hızı testi yapılmış ve ilacın tabletlerden salım profilleri istatistiksel olarak (tek yönlü varyans analizi-ANOVA) karşılaştırılmıştır. Uzun süreli ilaç salımı yaptığı tespit edilen formülasyonlardan % 50 ve 68 Compritol® ATO 888 içeren tabletlerin distile suda 8. saatte ilacın % 74.07 ± 1.18 ve % 63.82 ± 0.32'sini saldığı (p0.05). % 20 oranında Carbopol® 971P NF içeren tabletlerin 8. Saatte hidralazin hidroklorürün % 65.73 ± 3.19'unu saldığı tespit edilmiştir.Geleneksel oral tabletleri ile kıyaslandığında, hidralazin hidroklorürün uzun etkili tabletleri ile kan konsantrasyonunu terapötik sahada daha uzun süre muhafaza etmek ve tedavinin etkinliğini, dolayısıyla biyoyararlanımını arttırmak mümkün olabilecektir. Kronik hipertansiyon tedavisinde, günlük ilaç miktarı azaltılarak ilacın sistemik yan etkileri en aza indirilebilecektir. Dozlama sıklığı azaltılarak hastanın tedaviye uyuncunun arttırılması da uzun etkili tabletler ile mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Hydralazine hydrochloride is an antihypertensive drug which decreases blood pressure by affecting smooth muscles of blood vessels. It has some systemic side effects. In this study, it was aimed to prepare sustained release tablets of hydralazine hydrochloride which has 3-4 hours plasma half-life, to minimize its side effects and to maintain it in the systemic circulation for a longer time period and to increase its bioavailability. For this aim, solid lipids and polymers were studied in various ratios. Compritol® ATO 888, cetyl alcohol, Methocel® K15 premium EP and Carbopol® 971P NF were decided to be used in tablets to prolong drug release period according to preliminary studies. It was decided that use of Avicel® PH 101, 2 % magnesium stearate and 1 % Aerosil® 200 in tablets as diluent, lubricant and glidant agents, recpectively. Tablets containing 100 mg hydralazine hydrochloride were prepared by direct compression method.Physical controls were performed with powder mixtures and their tablets, and the results were compared with each other. Weight variation and compressibility % on powder mixtures; weight variation, diameter and thickness, friability %, hardness and disintegration time on tablets were determined.Drug release from tablets were studied in distilled water, pH 1.2 HCl and pH 7.2 phosphate buffer solutions after analytical method was determined for quantification of hydralazine hydrochloride. Release profiles of drug from tablets were compared statistically (one way variant analysis - ANOVA). It was observed that tablets containing 50 % and 68 % Compritol® ATO 888, 68% cethyl alcohol and 50 % Methocel® K15 premium EP released 74.07 % ± 1.18 and 63.82 % ± 0.32 (p0.05). Tablets of 20 % Carbopol® 971P NF released 65.73 % ± 3.19 of hydralazine hydrochloride at the 8th hour.It will be possible to maintain drug concentration in the therapeutic range for a longer time period with sustained release tablets of hydralazine hydrochloride compared to its conventional tablets. Thus, it will be possible to increase its effectiveness and bioavailability in the treatment. Systemic side effects will be minimized by decreasing daily drug amount administered in the chronic hypertension treatment. Patient compliance will also be improved with sustained release tablets.