Hemşirelik yüksekokulu mezunlarından yararlanılma düzeyi
The Utilization level of nursing workforce with university degrees
- Tez No: 58876
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, İşletme, Nursing, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları ve Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırmamız yükseköğrenimli hemşire insangücünden yararlanılma düzeyini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Nisan 1996 - Temmuz 1996 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışmada İstanbul ili'nde bulunan farklı yapılardaki kurumlardan 4 üniversite (l'i enstitü) 4, devlet, 3 SSK, 3 özel hastane ve 4 hemşirelik eğitimi veren yüksekokul seçilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından gerçekleştirilen anket formu kullanılarak elde edilmiş, SPSS paket“ programı kullanılarak bilgisayarda frekans dökümleri alınmıştır. Araştırmaya katılan yükseköğrenimli %40'ı (n=120) üniversite, %17'si (n=51) özel, %15'i (n=45) devlet, %14.7'si (n=44) SSK hastanelerinde %13.3'ü (n=40) ise eğitim kurumlarında çalışmaktadır. Temel eğitim programı öğrencilerini öncelikle tedavi edici kurumlarda servis hemşireliğine yöneltmektedir. Kuramsal çerçeve ile çalışma ortamlarının uyumsuzluğu sözkonusudur. Yükseköğrenimli hemşirelerin çalışma yılları ve eğitim düzeyi arttıkça yönetici ve eğitici rollere atanma oranı artmakta, uygulayıcı rolündekilerin oranı azalmaktadır. Mezuniyet dönemine ait planlarının başında eğitim kurumlarında görev alma gelmekte, bunu yönetici hemşirelik ve servis hemşireliği izlemektedir. Koruyucu sağlık hizmetlerinde çalışmayı planlamadıkları, çalışmayı isteyenlere de çalışma fırsatı verilmediği görülmektedir. Yükseköğrenimli (BScN) hemşirelerin başvuruda bulundukları kurumlar öncelik sırası ile üniversite, özel ve SSK hastanelerinin yanısıra eğitim kurumlarıdır. Mezuniyet sonrası tedavi edici kurumlar deneyim kazanma amacıyla tercih edilirken, değiştirilen görev sayısı arttıkça akademik kariyer yapma ve maddi imkanların yeterliliği ön planda tutulmaktadır. İstedikleri görevlere ulaşmada ve mesleki gelişimlerini sürdürmede en önemli sorun kadro sorunudur. Görevini eğitim ve deneyimine uygun bulmayanların bazıları niteliklerini daha da geliştirmeye çalışarak daha iyi pozisyon arayışı içerisine girmekte, uzmanlaşmayı planlamakta, eğitim ve yönetim formasyon kurslarına katılmakta; Ek iş yapan, ÖSS/ÖYS sınavlarına katılan mezunlar da vardır.73 Araştırma için seçilen sağlık kuruluşlarının (devlet hastaneleri dışında) üst kademe hemşire yöneticileri yüksekokul mezunudur. Bu kuruluşlarda yükseköğrenimli hemşire görevlendirme sıklığına bakıldığında üniversite hastaneleri birinci sıradadır; bunu sırasıyla SSK, özel ve devlet hastaneleri izlemektedir. Bu sıralama yükseköğrenimli hemşirelerin farklı pozisyonlarının istihdamında da değişmemektedir. Bu hemşirelerin görevlendirildiği birimler, sırasıyla yoğun bakım üniteleri, acil servisler ve ameliyathanelerdir. Bu kurumlarda bir yıl içinde ortalama 2-3 yükseköğrenimli hemşire görev değişikliği istemekte ”iş doyumsuzluğunun, iş yoğunluğunun fazla olmasını ve yönetici pozisyonlarda çalışma isteğini" neden olarak göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to determine the utilization level of nursing workforce with university degrees. The study was performed in various institutions in Istanbul between April 1996 and July 1996, among them were four university (one was an institute) hospitals, four state hospitals, three Social Security Organization (SSO) hospitals, three private hospitals and four nursing colleges. Data were obtained using a questionnaire developed by the investigator. For statistical analyses the SPSS packet program was used and frequency evaluations were made. Of those nurses with university degrees, distribution of workplace was as follows:40% (n=120) in university hospitals, 17% (n=51) in private hospitals, 15% (n=45) in state hospitals, 14.7 (n=44) in SSO hospitals, and 13.3% (n=40) in education schools. The basic education curriculum leads nursing students to primarily service nursing at treatment-providing hospitals. There is apparently a conflicting issue between the institutional confines and working environment. As nurses having university degrees have more working years and gain higher education levels, they assume more administrative and educating roles, thus have decreasing executive roles. Postgraduate plans predominantly involve having roles in educational institutions, followed by nursing managers and executive service nursing. It seems that nurses do not consider working in preventive health services, though those who are willing to do so encounter several limitations in this area. Nurses with a university degree (BScN) apply in the first place to the universities, followed by private and SSO hospitals,and educational institutions. After graduation, treatment-providing hospitals are usually proferred as places to enhance experience; however, as the number of workplaces increase, considerations of academic position and adequacy of financial opportunities begin to predominate. One of the most distressing problems of nurses in achieving desired positions and developing occupational skills is to find vacant positions. Those who find their workplace inappropriate with their educational status and experience seek for better qualifications and a better position and attend educational and management courses. There are even nurses working in other fields75 besides their own or preparing themselves for university selection and entrance examinations. Nurse administrators of the health institutions selected for this study (except for those of state hospitals) were university graduates. University hospitals take the first place in assigning university graduates to administrative positions. They are followed by in descending order. SSO hospitals, private hospitals, and state hospitals. This distribution does not alter in the recruitment of university graduate nurses at various positions; these positions often being intensive care units, emergency services and operating theatres. The average number of university graduate nurses working in these hospitals, who want to change working environment is two to three nurses. The reasons for this have been put forward as“discontentment with the job”,“excessive work load”, and“wish to work at administrative positions”.