Psikiyatri servislerinde kullanılan profesyonel kontrol yöntemlerine karşı hemşirelerin görüşleri ve etkileyen faktörler
Nurses? views and related factors towards professional containment methods used in psychiatry wards
- Tez No: 260984
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Araştırma, psikiyatri servislerinde uygulanan profesyonel kontrol yöntemleri ve kullanım özellikleri kapsamında, bu yöntemlere karşı hemşirelerin görüşlerini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiş olup, tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırma özelliğindedir.Araştırmanın örneklemini, psikiyatri tanı ve tedavi hizmetlerinin sunulduğu 5 Sağlık Bakanlığı hastanesi, 2 üniversite hastanesi, ve 2 özel hastane olmak üzere toplam 9 hastanede çalışan 215 hemşire oluşturmuştur.Araştırma verileri, hemşirelerin kişisel ve mesleki özelliklerini, profesyonel kontol yöntemleri kullanım özellikleri ve bu yöntemler hakkında görüşlerini kapsayan toplam 34 sorudan oluşan, literatür ve uzman görüşü doğrultusunda hazırlanan Bilgi Formu ile toplanmıştır.Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler (yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama, standart sapma, ortanca, aralık, minimum-maksimum değerler) ve Mann Whitney-U, Spearman Korelasyon testleri uygulanmıştır.Hemşirelerin, yaş ortalaması 33,12±7,63 olup, %80,9'unun (n:174) kadın, %60,9'unun (n:131) evli, %38,1'inin (n:82) Sağlık Meslek Lisesi mezunu olduğu, %75,3'ünün (n:162) Sağlık Bakanlığı hastanelerinde çalıştığı belirlenmiştir. Hemşirelerin genel olarak profesyonel kontrol yöntemlerinin, ?hasta hakları ihlali, çalışanla iletişim ve kurum maliyeti? açısından olumsuz yönleri olduğuna katılmadıkları belirlenirken; ?hasta/çalışan/servis güvenliği, davranış kontrolünü sağlama? gibi olumlu yönleri olduğu, ?karar süreci, acil-uygun kullanım, uygulayıcılara işlem öncesi eğitim gerekliliği? gibi uygulama yönleri olduğuna katıldıkları belirlenmiştir. Ayrıca, `LH İlaç Uygulama' yöntemi diğer yöntemlere kıyasla en fazla kabul gören ve en fazla kullanılan yöntem olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine nurses? views and related factors towards professional containment methods used in psychiatry wards. Research design was based on descriptive and cross-sectional methods.The study population consisted of 215 nurses working in 5 state hospitals, 2 university hospitals and 2 private hospitals. Those hospitals have responsibility to provide psychiatric diagnosis, treatment and care facilities for people with mental illness.The instrument used was a questionnaire that included 34 questions regarding personal and professional background of nurses, utilization of professional containment methods and nurses? views towards these methods. A questionnaire was prepared in terms of literature and experts? views.Data analysis was performed using descriptive statistics (percentage, mean, standard deviation, median, range, minimum-maximum scores) and comparative statistics (Mann Whitney-U Test) and Spearman rank correlation analysis.Mean age of nurses was 33.12±7.63, 80.9% (n:174) were female, 60.9% (n:131) were married, 38.1% (n:82) were graduated from vocational high school, 75.3% (n:162) of the respondents work in psychiatric state hospitals that affiliated to Ministry of Health. In general, nurses disagree that professional containment methods have negative sides to abuse of patients? right, communication with staff and cost effectivity of organization and nurses agree that these methods have positive sides in terms of patient/staff/ward safety and to provide behavioral control as well as factors related to utilization, decision making process, immediate and appropriate utilization and training requirements for providers. In addition, pro re nata medication was determined as the most acceptable and most common method compared to other methods.