İstanbul'da ilköğretim çağı çocuklarından alınan bir kesit ile bu yaş gruplarında Obeziteye ilişkin durum tespiti
The obesity incidence in a group of primary school children in Istanbul
  1. Tez No: 260987
  2. Yazar: EVREN EBRU KARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER YÜCESİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Sports, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Obezite sebep olduğu hastalıklar ve yaygınlığı sebebiyle tüm dünyada, özellikle de gelişmiş ülkelerde epidemik bir sorun olarak kabul edilmektedir. Okul çağında şişman olan çocukların %42-63'ünün erişkinlikte de şişman olmaya devam ettikleri ve erken erişkinlik yaşlarında sağlık sorunları ile karşılaşma olasılıklarının yüksek olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı ilköğretim çağı çocuklarından alınan bir kesit ile obeziteye ilişkin durum tespiti yapmaktır. Çalışmanın kapsamında İstanbul İli'nde yer alan bir ilköğretim okulunun 351'i kız, 355'i erkek toplam 706 öğrencisinin ölçümleri yapılarak Beden Kitle İndeksleri hesaplanmıştır. 6-11 yaş arası (8,36 ±1,45) bu çocuklardan elde edilen sonuçlar yaşa uygun persentil eğrilerine göre değerlendirilerek yüksek tartılı ve obez çocuklar tespit edilmiştir. Normal, yüksek tartılı ve obez olma durumunun cinsiyete, sınıfa, yaşa göre sınanması ?Ki-kare? testiyle; yüksek tartılı ve obez bireylerin yaş, boy, vücut ağırlığı, BKİ değerlerinin cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediğinin sınanması ise ?t-testi? ile yapılmıştır. Ölçümü yapılan 706 çocuktan 299 tanesi yüksek tartılı veya obez olarak teşhis edilmiştir (%21,2, %21,1, %42,3). Kızlarda yüksek tartılı 88 (%12,46), obez 56 kişi (%7,93), erkeklerde yüksek tartılı 62 (%8,78), obez 93 kişi (%13,17) tespit edilmiş, kızlarda yüksek tartılılığın erkeklerde ise obezitenin fazla olduğu görülmüştür (p=0,000). Yüksek tartılı ve obez çocukların dağılımı sınıflara göre farklılık gösterirken kümelenmenin 3. sınıfta olduğu, yaş gruplarına göre ise 3. yaş grubunda yüksek tartılılık ve obezitenin diğer gruplardan fazla olduğu görülmektedir (p=0,022). Cinsiyete göre yaş, boy, kilo ve BKİ değerleri karşılaştırıldığında anlamlı farkın sadece BKİ değerlerinde olduğu görülmüştür (p=0,003). Çalışma ile elde edilen verilerin obeziteyle mücadele çalışmalarına ve uzun dönemli koruyucu hekimlik uygulamalarına faydalı olacağı inancını taşımaktayız
Özet (Çeviri)
Obesity is an epidemic health problem/illness particularly in developed countries. Recent studies have shown that 42-63% of obese children are also obese in their adulthood. Childhood obesity leads to various obesity-related health problems at early ages of life. The purpose of this research is to determine the obesity incidence in a group of primary school children in Istanbul. Within the scope of this research, the weight and height of 6-11 years old (8,36 ± 1,45) 351 girls and 355 boys have been measured, their body mass indexes (BMI) have been calculated. BMI and age-related percentile curves have been used to determine the overweight and obese children. Chi-square and comparison of means (t-test) have been used to analyze the findings. 299 of 706 children have been determined as overweight/obese (21.2%, 21.1% respectively; total 42.3%). 88 and 56 of the girls were overweight/obese (12.46%; 7.93%). 62 and 93 of the boys were overweight/obese (8.78%; 13.17%). Statistically, overweightedness in girls and obesity in boys were higher in comparison to the other gender (p=0.000). It has been observed that the overweight and obese children were accumulating in the 3rd class and 3rd age group (p=0,022). When age, height, weight and BMI values were compared according to gender, the only significant difference was seen in BMI (p=0,003). We believe that, the data acquired in this study will be useful for research studies on the subject and in fighting obesity, in long-term preventive medicine applications and for healthy growth and development of children