Korpus kallozum yapısal ve metabolik bütünlüğü ile zeka arasındaki ilişki
Relationship between intelligence and the structural and metabolic integrity of corpus callosum
  1. Tez No: 260996
  2. Yazar: SEDA UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Manyetik rezonans spektroskopi, nöronal ve glial bütünlüğün markırları kabul edilen N-asetil aspartat ve kolinin ölçümünü sağlayan invaziv olmayan bir yöntemdir. Difüzyon tensör görüntüleme ise beyaz cevher bütünlüğünü ve yapısal organizasyonunu fraksiyonel anizotropi kullanılarak sayısallaştıran in vivo bir yöntemdir. Yapısal değişimlerin fonksiyonel sonuçlarını göstermede yeni bir yöntemdir.Bu çalışmanın amacı, hem MRS hem de DTG kullanarak korpus kallozumun metabolik değişiklikleri ve yapısal bütünlüğü ile WISC-R ile belirlenen zeka düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemekti.Çalışmaya 14-16 yaş arasında katılma ölçütlerini karşılayan 30 sağlıklı denek alınmıştır. Deneklerin tamamı erkek olup yaş ortalaması 14,73±0,74 idi. Öncelikle deneklere ve ailelerine çalışmanın amacı ve yöntemi hakkında bilgi verilmiştir, gönüllü katılım formları imzalatılmıştır. Deneklere IQ düzeyini belirlemek için bireysel olarak WISC-R ve korpus kallozum metabolit oranları ve FA düzeyini tespit etmek için MRS ve DTG tekniği kullanılmıştır. Metabolit oranları ve FA düzeyi ile zeka ve yaş arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson korelasyon testi kullanılmıştır.Korpus kallozum splenium bölümündeki NAA/Cr oranı ile performans ve toplam IQ arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyonlar belirlendi. Korpus kallozum isthmus ve splenium FA düzeyleri ile performans ve toplam IQ arasında anlamlı korelasyon bulundu.Sonuç olarak, bu veriler sağlıklı örneklemde IQ ile korpus kallozumdaki metabolit konsantrasyonları ve FA düzeyi arasında bir ilişkinin olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Magnetic resonance spectroscopy offers a unique non-invasive approach to measurement of N- acetylaspartate and choline, putative markers of neuronal and glial integrity. Diffusion tensor imaging is an in vivo approach quantifying the white matter integrity and structural organization using FA. A new method suggesting that structural variation has functional consequences.The aim of this study was to examine structural integrity and metabolite changes of the corpus callosum using both DTI and MRS and to relate these changes with intelligence assessed by the WISC-R.Fourteen-sixteen years old thirty healthy subjects were recruited to the study. All subjects were boys and avarage age was 14.73±0.74. After information was given to the subjects and their families about the aim and the method of the WISC-R, the forms of voluntary participation were signed by subjects. WISC-R was applied individually to the subjects in order to estimate their IQ levels and the MRS and DTI technique was used in order to estimate the corpus callosum metabolite ratios and FA level. Pearson correlation test was performed for correlation of metabolite ratios and FA level related to age and IQ.Statistically significant correlations were found between NAA/Cr ratios and performance-full scale IQ in the splenium of corpus callosum. Performance IQ and full scale IQ scores were significantly correlated with the FA in the splenium and isthmus of corpus callosum.In conclusion, these data suggest that metabolite concentrations and FA level are associated with IQ within corpus callosum in healthy sample.