Streptococcus pneumoniae'de makrolid direnç fenotipleri ve direnç genlerinin araştırılması
Research of phenotypes and genotypes of macrolide resistant Streptococcus pneumoniae
- Tez No: 260995
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVRİYE GÖNÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Streptococccus pneumoniae, menenjit, pnömoni ve septisemi gibi invaziv hastalıkların, otitis media ve sinüzit gibi solunum yolu infeksiyonlarının önemli bir nedenidir. Antimikrobiyal tedavideki yeni gelişmelere ve uygun izleme politikalarına rağmen pnömokoksik infeksiyonların morbidite ve mortalitesi halen yüksektir. S. pneumoniae'in farklı sınıf antibiyotiklere karşı duyarlılığının giderek azalması tüm dünyada problem yaratmaktadır. Buna en karakteristik örnek ise makrolidlerdir. Makrolidlerin S. pneumoniae ve diğer sık izole edilen respiratuar patojenlere etkili, güvenilir ve iyi tolere edilen antibiyotikler olması, alt solunum yolu infeksiyonlarının ampirik tedavisinde yaygın olarak kullanılmalarına ve bununla birlikte pnömokokal makrolid direncinin tüm dünyada giderek artmasına yol açmıştır. Çalışmamızda bölümümüzde izole edilen S. pneumoniae suşlarındaki makrolid direncini ve dirençli suşların fenotip ve genotiplerini belirlemeyi amaçladık. Çalışmamızda 2008?2009 tarihleri arasında 80 S. pneumoniae suşu toplandı. Bakterinin identifikasyonu; kanlı agardaki koloni morfolojisi, katalaz reaksiyonu, alfa hemoliz, optokin duyarlılığı ve safrada erime özelliğine dayanılarak yapıldı. Antimikrobiyal duyarlılık testi CLSI kriterlerine uygun olarak %5'lik koyun kanlı agarda disk difüzyon yöntemi ile yapıldı. S. pneumoniae suşlarının makrolid direnç fenotipleri için eritromisin-klindamisin çift disk difüzyon yöntemi kullanıldı. Makrolid direnç genleri, erm(B) ve mef(A)/(E) PZR yöntemi ile incelendi. 18 (%22,5) suş makrolidlere dirençli bulundu. Dirençli suşların 16'sı MLSB fenotipine 1'i M fenotipine ve 1'inin M+ iMLSB'e sahip olduğu belirlendi. 8 suş erm(B), 2 suş mef(A) ve 8 suşun her iki geni birden taşıdığı saptandı.
Özet (Çeviri)
S. pneumoniae is a major cause of invasive diseases such as meningitis, pneumonia, septicaemia and respiratory tract infections like otitis media and sinusitis. Despite of the availability of excellent antimicrobial therapy and adequate health care systems, the morbidity and mortality of pneumococcal infections are still high. Decreased susceptibility of S. pneumoniae strains to different classes of antimicrobial agents is a worldwide problem; the most characteristic example relates to macrolides. Macrolide anti-bacterials are widely used for the empirical treatment of lower respiratory tract infections due to their activity against S. pneumoniae and other common respiratory pathogens and have a good safety/tolerability profile. The purpose of this study is to evaluate the level of macrolide resistance in our clinical strains of S. pneumoniae and to determine their resistance phenotypes and genotypes. In this study, we collected 80 S. pneumoniae strains from 2008 to 2009. Identification of S. pneumoniae species was based on colony morphology on blood agar, catalase reaction, alfa-hemolysis, optochin susceptibility and bile solubility testing. Antimicrobial susceptibility testing was performed by disc diffusion method on 5% sheep blood agar according to Clinical Laboratory Standards Institute criteria. For all erythromycin resistant S. pneumoniae strains, macrolide resistance phenotypes were identified using a double disc test with erythromycin and clindamycin. MIC data were used for determination of macrolide resistance phenotypes. The strains were examined by PCR for the macrolide resistance genes erm(B), and mef(A)/(E). In our study, macrolide resistance was observed in 22.5% (18) strains. Resistant strains were determined to belong to MLSB phenotype (16 strains), M phenotype (one strain) and iMLSB+M (one strain). Two of the S.pneumoniae strains were mef(A), eight erm(B) and eight were both erm(B) and mef(A)/(E) positive.