Türk toplumunda, Endotelyal Lipaz Gen polimorfizmi, ilişkili İnflamasyon Marker düzeyleri ve Ateroskleroz oluşum riski arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation Of Endothelial Lipase Gene (LIPG) polymorphism, related Inflammation Marker levels and risk of Athersosclerosis development in the Turkish Population.
  1. Tez No: 261010
  2. Yazar: ALTAY BURAK DALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Aterosklerotik koroner arter hastalığı (KAH) bir çok toplumda ölüm nedenlerinin başında yer alan genetik ve çevresel faktörlerin neden olduğu kompleks bir hastalıktır.Çalışmamızda koroner arter ateroskleroz gelişiminde endotelyal lipaz geninin polimorfizmi ile inflamasyon belirteçleri(IL-1ß,TNF-?,IL-6,IL-8) ve endotelyal lipaz düzeylerinin birarada incelenenerek ortaya koyulması ve daha önce Türk toplumunda çalışılmamış olan bu ilişkinin araştırılması hedeflenmiştir.Hasta ve kontrol gruplarında HDL ortanca değerleri arasında istatistik olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0.05). EL ortanca değeri 95mg/dl üzerinde olan bireylerde EL ve IL-8 düzeyleri arasında negatif bir ilişki (r=-0.298; p= 0.049) saptanmıştır. EL -584 C/T genotipine ait frekanslar hasta grubunda CC 45 (%42.1),TC 61 (%51.7), TT 1 ( %1) iken, kontrol grubunda CC 45 (%59.2), TC 29 ( %38.2), TT 2 (% 2.6) olarak saptanmıştır. Hasta ve kontrol grubu karşılaştırıldığında hasta gubunda TC genotipinin ististiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğu gözlemlenmiştir (p=0.036).Bulgularımız halkımızda koroner arter hastalığının inflamasyon belirteçleri lipid profilleri ve endotelyal lipaz polimorfizminin inflamasyon aterotrombogenezde etkin bir görev aldığına ilişkin ipuçlarının mevcut olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Atherosclerotic coroner artery disease (CAD) is a complex disease, which is the leading cause of mortality in many populations and is caused by various genetic and environmental factors. In motive of our study was to investigate the endothelial lipase gene polymorphism, inflammation marker (IL-1ß,TNF-?,IL-6,IL-8) and endothelial lipase levels in the development of coronary artery atherosclerotic disease and to find out any possible relationship among these parameters, which was not previously studied in the Turkish population.In the patient and control groups the HDL median vaules have been found to be statistically significant (p0.05). In individuals whose EL median levels are above 95mg/dl a negative relation was detected between EL and IL-8 levels (r=-0.298; p= 0.049). The frequencies EL -584 C/T genotypes were detected as CC 45 (%42.1),TC 61 (%51.7),TT 1 ( %1) in the patient group and as CC 45 (%59.2), TC 29 ( %38.2), TT 2 (% 2.6) in the control group. There TC genotype was found to be statistically significantly higher in the patient proup (p=0.036).Our findings suggest that lipid profiles, endothelial lipase gene polymorphism and inflammation take effective roles in the atherothrombogenesis in the Turkish population.