Hemşirelik öğrencilerinin çevre duyarlılığına ilişkin görüşleri
Nursing students' views about environmental sensibility
  1. Tez No: 261009
  2. Yazar: GÖNÜL BODUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN TAŞOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma, hemşirelik öğrencilerinin çevre duyarlılığına ilişkin görüşlerini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak planlanarak 2008-2009 öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2008-2009 öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu'nda öğrenim gören toplam 553 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada örneklem grubu oluşturulmayıp evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiş, %88'ine (487 öğrenci) ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri; literatür ışığında araştırmacı tarafından geliştirilen, öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla 17 sorudan oluşan ?Kişisel Bilgi Formu?, Çabuk ve Karacaoğlu tarafından geliştirilen, öğrencilerin çevre duyarlılığına ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla 24 sorudan oluşan ?Çevre Duyarlılığına İlişkin Anket Formu? ile elde edilmiştir. Veriler bilgisayar ortamında SPSS 17.0 paket programı ile, ortalama, standart sapma, Student t test, Oneway Anova testi, Tukey HDS testi ve Spearman's Rho korelasyon analizi kullanılarak analiz edilmiş ve bulgular literatür ışığında tartışılmıştır. Öğrencilerin çevre duyarlılığı puan ortalaması 52,61±7,13 olarak belirlenmiş, bu doğrultuda öğrencilerin çevreye orta düzeyde duyarlı oldukları belirlenmiştir. Sınıf, cinsiyet, çevre ile ilgili yayınları takip etme, kitle iletişim araçlarının çevre bilinci oluşturduğunu düşünme, hemşirelik eğitiminin çevre duyarlılığı yarattığını düşünme, çevre ile ilgili sivil toplum örgütlerini tanıma, seminer, panel vb. bilimsel çalışmalara katılma, gönüllü kuruluşların çalışmalarına katılma, hava, su, toprak kirliliği konusunda bilinçlenme için yeterli eğitim aldığına inanma ile çevre duyarlılığı puan ortalaması arasında anlamlı bir fark tespit edilirken, ortaöğretimde çevre ile ilgili eğitim alma, boş zaman etkinliklerinde doğa gezilerine katılma ile çevre duyarlılığı puan ortalaması arasında bir fark belirlenmemiştir. Sonuç olarak hemşirelik öğrencilerinin çevre duyarlılığına ilişkin görüşleri olumludur.
Özet (Çeviri)
This research was planned as descriptive and corelation study to determine nursing students? views about environmental sensibility and it is carried out during academic year of 2008-2009. Sample of the research was comprised of 553 students studying at Istanbul Unıversity Florence Nightingale School of Nursing during academic year of 2008-2009. No sampling group was created in the study; instead it was aimed to reach all of the sample, 88% of sample (487) was achieved. The data was collected by ?Personel Information Form? which was prepared in the light of the literature involved 17 questions to determine socio-demographic characteristics of nursing students and also ?Environmental Sensibility Questionnaire? involved 24 questions which were developed by Çabuk and Karacaoğlu to determine nursing students? views about environmental sensibility. The data was analyzed on SPSS 17.0 package program using percentage, standard deviation, t-test, Oneway ANOVA Test, Tukey HSD test, Spearman?s Rho correlation analysis and findings were discussed in the light of the literature. The mean of students? environmental sensibility were calculated as 52,61±7,13 indicated that students were upper intermediate sensibility toward environment. A statistically significant diffirence was found between mean of environmental sensibility and grade, gender, follow publications related environment, think raising environmental awareness by mass media, think creating environmental awareness by nursing education, recognize non-governmental organization related environment, attend to seminars, panel as scientific studies, activities of volunteer organizations, believe having adequate environmental education about air, water, and soil pollution; was not found statistically significant diffirence between mean of environmental sensibility and have environmental education at secondary, attend to nature travel as free time activities. As a result it can be said that nursing students? views about environmental sensibility were positive.