Meme kanserli hastalarda klf-6 geninin ifade analizinin araştırılması
Investigation of KLF-6 Gene Expression in Patients with Breast Cancer
  1. Tez No: 261011
  2. Yazar: MEHTAP KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR BUYRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Meme kanseri kadınlarda görülen en yaygın kanser türüdür ve tüm cinsiyetlerde görülen kanser türleri arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi meme kanseri de çeşitli genetik ve epigenetik mekanizmaların bozulması sonucu ortaya çıkar. 10p15'te yerleşmiş olan KLF6 geni Krüppel benzeri etmenler ailesinin bir üyesidir. Bu ailedeki diğer üyeler gibi KLF6 geninin de farklılaşma, gelişme, çoğalma ve apoptozu kapsayan çeşitli hücresel yolaklarda, rol oynadığı gösterilmiştir. Pek çok kanser türünde yapılan çalışmalarda KLF6 geninin tümör hücrelerinde ifade azalması, mutasyonlar ve heterozigotluk kaybı ile etkinsizleşmesi sonucu tümör baskılayıcı bir gen olabileceği düşünülmektedir.Çalışmamızda 50 meme kanserli hastaya ait tümör ve normal doku örneklerinde KLF6 gen ifade analizi Gerçek-Zamanlı PZR yöntemiyle araştırıldı.50 hastanın 37'sinde (%74) normal meme dokusuna oranla tümörlü dokuda KLF6 gen ifadesinde azalma saptanmıştır. KLF6 gen ifadesi çeşitli histopatolojik bulgularla karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak histolojik grad ile KLF6 gen ifadesi arasında anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir (p=0,006).KLF6 gen ifade azalmasının meme kanseri gelişimi ile ilişkili olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer in women and the second most common type of cancer after lung cancer in both sexes. As other type of cancers breast cancer occurs as a result of genetic and epigenetic disorder. KLF6 gene is a member of Krüppel-like factor (KLF) family which is located at 10p15. KLF6 belongs to the KLF family of transcription factors which have been shown to play roles in the regulation of diverse cellular processes including development, differentiation, proliferation and apoptosis. KLF6 inactivating mechanisms involving loss of heterozygosity, somatic mutation, decreased expression relevant to tumor growth and spread so KLF6 is identified as a tumor suppressor gene in many types of cancer.50 breast cancer patients were involved in our study to analyse expression of KLF6 by Real-Time PCR.Decreased expression of KLF6 has been justified in 37 of 50 (74%) patients in tumor samples according to normal samples. While KLF6 gene expression has been compared with histopathological results of patients, a statistically significiant difference has been determined between histologic grade and KLF6 expression (p=0,006).We conclude that decreased expression of KLF6 gene may be associated with breast cancer development.