Mangan Süperoksit Dismutaz ve Glutatyon Peroksidaz I gen polimorfizmlerinin prostat kanseri ile ilişkisi
Relationship of polymorphisms of Manganese Superoxide Dismutase (SOD) and Glutathione Peroxidase I (GPxI)) genes with prostate cancer
- Tez No: 261021
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE SEÇKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasına 2005 ile 2009 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'na başvurup klinik ve histopatolojik olarak prostat kanseri tanısı konan hastalar (n= 134, ortalama yaş: 64.1 yıl) ile parmakla rektal muayenesi ve serum prostat spesifik antijen (PSA) düzeyleri normal olan sağlıklı kişiler (n= 159, ortalama yaş: 62.5 yıl) dahil edilmiştir.Kontrol ve hasta grubundaki kişilerden elde edilen DNA'lardan MnSOD ve GPxI polimorfizmleri için polimeraz zincir reaksiyonu (PZR), restriksiyon fragman uzunluk polimorfizmi (RFUP) ve agaroz jel elektroforezi teknikleri kullanılmıştır. Ayrıca oksidatif stresin göstergesi olarak tam kanda GSH, plazmada MDA düzeyleri, GPx ve SOD aktiviteleri spektrofotometrik yöntemle tayin edilmiştir. İstatistiksel analizde pearson ki kare (?2) testi , student-t testi, Mann-Whitney U testi , lojistik regresyon testi kullanılmıştır.Hasta ve kontrol grubu arasında yaş ve BMI açısından anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Hasta grubunda kontrol grubuna göre GSH düzeylerinde anlamlı bir azalma (p ? 0.05), yine hasta grubunda PSA, MDA düzeyleri ile GPx ve SOD enzim aktivitelerinde kontrol grubuna göre anlamlı bir artış bulunmaktadır (p ? 0.05). MnSOD Ala-9Val polimorfizminde genotip ve allel sıklığı bakımından hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Fakat ileri evre ve metastazda Ala/Ala genotipi anlamlı olarak bir risk oluşturmaktadır. GPxI Pro198Leu polimorfizminde ise hasta grubunda Leu/Leu genotip dağılımında kontrol grubuna göre anlamlı bir artış görülmektedir. Ayrıca, ileri evre ve metastazda Leu/Leu genotipi anlamlı olarak bir risk oluşturmaktadır. Sigara kullanımı Leu alleli taşıyanlarda, taşımayanlara göre (Pro/Pro genotip) prostat kanseri oluşumunda bir risk faktörü olarak rol oynamakta, buna karşın gelişiminde etkili olmamaktadır.Sonuç olarak, Ala/Ala genotipinin prostat kanseri gelişiminde etkili olduğunu; Leu/Leu genotipinin ise prostat kanseri oluşumunda ve gelişiminde rolü olduğunu ileri sürebiliriz.
Özet (Çeviri)
The patients who have admitted to Istanbul Faculty of Medicine, Department of Urology between 2005 and 2009 and were found to have clinically and histopathologically confirmed prostate cancer (n=134, mean age: 64,1 year) have formed the patient group in this thesis study. Normal, healthy people who have admitted to the same clinic in same time period and had normal digital rectal examination findings with normal serum prostate specific antigen (PSA) levels (n=159, mean age: 62,5 years) have formed the control group. DNA samples obtained from patients and healthy controls were analysed for MnSOD and GPxI polymorphisms by using Polymerase chain reaction (PCR), restriction fragment length polymorphism (RFLP) and Agarose Gel Electrophoresis techniques. In addition, GSH levels in whole blood and plasma MDA levels, plasma GPx and SOD activities were measured as an indicator of oxidative stress. Pearson Ki-square (?2) test , student-t test, Mann-Whitney U test and logistic regression test were used for statistical analyses of the results.No statistically significant differences were determined between patient and control groups in terms of age and body mass index (BMI).