Behçet hastalığında eser elementler ve antioksidan enzimler
- Tez No: 88537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Hematoloji, Gastroenterology, Hematology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Behçet Hastalığı etiolojisinde suçlanan faktörlere, serbest oksijen radikalleri ve antioksidan enzim azlığı da eklenmiştir. Eser elementler, antioksidan enzimlerde kofaktör olarak bulunurlar. Behçet hastalığında değişik çalışmalarda antioksidan sistem ve eser elementler incelenmiştir, ancak bu çalışmalardan hiçbirinde bu iki konu birarada incelenmemiştir. Bizim amacımız bu iki konuyu birlikte inceleyerek aralarındaki ilişkileri araştırmaktır. Bu amaçla 50 Behçet hastasında ve 30 kontrol grubunda, plazma ve eritrositlerde olmak üzere süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), selenyum, bakır, çinko, mangan ve demir çalışıldı. Kontrol grubuna göre Behçet hastalarında eritrosit SOD ve eritrosit GSH-Px'i, eritrosit selenyumu ile plazma mangan, demir ve çinkosu düşük; plazma bakın, eritrosit manganı ve eritrosit çinkosu yüksek saptanmıştır. Aktif ve İnaktif hastaların karşılaştırılmasında yine eritrosit SOD ile GSH-Px'i düşük, plazma bakın yüksek saptanmıştır. İnaktif hasta grubu ile kontrol grubunun karşılaştınlmasında bu üç parametre farklı çıkmamıştır. Bu nedenle eritrosit SOD, eritrosit GSH-Px ve eritrosit bakmnın aktivite kriteri olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. Sigara kullanımının bu parametrelere etki etmediği tespit edilmiştir. Grubun tamamının cinsiyet yönünden karşılaştınlmasında plazma bakın ve eritrosit GSH-Px'i erkeklerde anlamlı bir şekilde düşük saptanmıştır. Eser elementlerin eksik tespit edildiği bazı klinik durumlarda, bu elementlerin yerine konmasının klinik bulgulan düzelttiği literatürde bildirilmiştir. Behçet hastalığında da eksik elementlerin yerine konmasının klinik bulgularda düzelmeye yol açabileceği düşünülmektedir. Bu konuyla ilgili kontrollü başka çalışmalara ihtiyaç vardır. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY Free oxygen radicals and insufficiency of antioxidant enzymes were also added to the factors which are accused for etiology of Behcet's Disease. Trace elements function as a cofactor in antioxidant enzymes. Antioxidant system and trace elements were investigated in Behcet's Disease in many different studies, but never investigated together these subjects. The aim of our study was to investigate the relations between these two subjects by studying them together. So that, we examined glutathione peroxidase (GSH-Px) and superoxide dismutase (SOD) activity and selenium (Se), copper (Cu), zinc (Zn), manganese (Mn) and iron (Fe) levels in plasma and erythrocyte on 50 patients with Behcet's Disease and 30 healthy controls group. It was found that in patients with Behcet's Disease, erythrocyte GSH-Px and SOD activity, erytrocyte Se, plasma Fe, Mn, and Zn levels were significantly lower than control groups and plasma Cu, erythrocyte Zn and Mn levels were significantly higher than control groups. When we compared the patients with active and inactive disease, they were found that in active group, erythrocyte SOD and GSH-Px activity were low while plasma Cu levels were high. In comparison of inactive patients group with control group, there were no difference at plasma Cu levels and erythrocyte SOD and GSH-Px activity. It was thought that this three parameters can be used as activity criteria. It was found that smoking didn't effect these examined parameters. When the all groups were analysed according to the sex, it was found that, plasma Cu levels and erythrocyte GSH-Px activity were low in males. The clinical significance of decreased plasma Mn levels and increased erythrocyte Mn levels in patients group is not clear yet. More advanced studies are necessary in this subject. 46