Lise öğrencilerinin organ bağışına bakışı
The view of high school students about organ donation
  1. Tez No: 261034
  2. Yazar: NESRİN AY KAYIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM SAVAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kesitsel ve ilişki arayıcı olarak gerçekleştirilen çalışma, orta öğretim okullarının 10. ve 11. sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin organ bağışı konusundaki düşüncelerini belirlemek ve sonuçlara uygun öneriler getirmek amacı ile yapıldı.Çalışmanın örneklemini Hatay il merkezinde bulunan beş orta öğretim okulunda öğrenim gören 1940 öğrenci oluşturdu. Veriler, öğrencilerin sosyo-demografik özellikleri, organ bağışı/nakline yönelik görüş ve bilgi düzeyini belirlemeye yönelik hazırlanan soru formu ile elde edildi. Veri analizinde yüzdelik ve ki-kare testi kullanıldı. Çalışmaya alınan öğrencilerin %56,3'ü kız, , %58,6'sı 10. sınıfta öğrenim görmekteydi.Öğrencilerin çoğunluğu (%89,6) ?bir kişinin yaşamını sağlamak? için organ bağışlamayı düşündüğünü, organ bağışında bulunmak istemeyenlerin nedensiz olarak organ bağışında bulunmak istemediğini belirttikleri (%51,9) belirlendi. Öğrencilerin organ bağışına ilişkin bilgi edinme kaynaklarının başında radyo ve televizyon (%77,9) gelmekteydi. Organ bağışı ile ilgili bilgileri sağlık personelinden almak isteyen öğrenciler çoğunlukta (%59) idi.Kızların, erkeklere (p= ,000), organ bağışının hayat kurtarıcı olduğunu bilenlerin bilmeyenlere (p= ,000), organ nakli yapılan/bekleyen birini tanıyanların tanımayanlara (p= ,002) ve beyin ölümünün insan ölümü olduğunu/geri dönüşümsüz olduğunu bilenlerin bilmeyenlere göre organ bağışında bulunmak istemeleri anlamlı olarak fazla idi (p= ,007).Çalışma sonuçları, öğrencilere organ bağışı ile ilgili eğitim programlarının gerekliliğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out as cross-sectional and relationship scanning, with the aim of determining the 10th and 11th grade secondary school students? thoughts about organ donation and develop some appropriate suggestions for results.The sampling of the study was consist of nighteen forty students (n=1940) who has been attending five different secondary schools in Hatay city-center. The data and students? socio-demographic conditions have collected from a prepared questionnaire for evaluating the view about organ donation and level of knowledge. The percentage and chi-square test were used to data analysis. The %56,3 of the sample was female and %58,6 of the sample was on 10th grade.The most of the students (%89,6) emphasized to donate organ with a view to ?provide a life for someone?. The students who don?t want to donate organ have no reason (%51,9). The primary information resource about organ donation was radio and television (%77,9) and the %59 of students declared the need to take information from healthcare professionals.Some subgroups declared much desire for organ donation than others significantly females vs males (p= ,000), who knows the organ donation is life saver vs who doesn?t know ( p= ,000), who knows someone transplanted/waiting for transplantation vs who doesn?t know (p= ,002) and who knows the brain death is irreversibl vs who doesn?t know (p= ,007).The results of study have shown the necessity of training programs about organ donation for students.