İzmir ilindeki bir anadolu lisesinde öğrencilerin organ bağışına bakışı ve bilgi düzeyi
Students' perspectives and knowledge levels on organ donation in a high school in İzmir
  1. Tez No: 904224
  2. Yazar: MEDİNE GÜMÜŞTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ ÖNGEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İZMİR İLİNDEKİ BİR ANADOLU LİSESİNDE ÖĞRENCİLERİN ORGAN BAĞIŞINA BAKIŞI VE BİLGİ DÜZEYİ Medine GÜMÜŞTAŞ İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, İzmir, Türkiye, 2024 Amaç: Bu araştırma, İzmir'deki bir Anadolu Lisesi öğrencilerinin organ bağışı ile ilgili bilgi, düşünce ve tutumlarını inceleyerek bu konuda farkındalık oluşturmayı amaçlamaktadır. Yöntem: Tanımlayıcı tipte kesitsel bir araştırma olan bu çalışma, İzmir Karşıyaka Emlakbank Süleyman Demirel Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören öğrencilerle yapılmıştır. Veriler, araştırmacılar tarafından oluşturulan çoktan seçmeli 25 soruluk anket formu ile Google Forms kullanılarak toplanmıştır. Bulgular,“Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 17.0”programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
STUDENTS' PERSPECTIVES AND KNOWLEDGE LEVELS ON ORGAN DONATION IN A HIGH SCHOOL IN IZMIR Medine GÜMÜŞTAŞ Izmir Katip Celebi University, Faculty of Medicine, Department of Family Medicine, Specialist Thesis, Izmir, Türkiye, 2024 Aim: This research aims to examine the knowledge, beliefs, and attitudes of students at an Anatolian High School in Izmir regarding organ donation, with the goal of raising awareness on this issue. Method: This study, which is a descriptive cross-sectional research, was conducted with students attending Izmir Karşıyaka Emlakbank Süleyman Demirel Anatolian High School. Data were collected using a 25-item multiple-choice questionnaire developed by the researchers, administered via Google Forms. The findings were analyzed using the“Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 17.0”software.