Metabolik sendrom hastalarında ve sıçanlarda antihipertansif ilaç kullanımının metabolik ve yangısal belirteçler üzerine etkileri
Effects of anti-hypertensives upon metabolic and inflammatory indicators in rats and patients with metabolic syndrome
  1. Tez No: 261035
  2. Yazar: RAŞİT SIDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. YAĞIZ ÜRESİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Biochemistry, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Klinik Farmokoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Çalışmamızda metabolik sendrom hastalarının antihipertansif tedavi seçeneklerinden olan ACE inhibisyonunun bozulmuş glukoz toleransına yönelik etkisini çeşitli adipokinler ile insülin düzeyleri üzerinden gözlemlenmesi amaçlanmıştır. Aynı parametreler sıçanlardaki immobilizasyon stres yanıtlarının çeşitli antihipertansif ilaçlar ile modifikasyonunun tespiti amacıyla da ölçümlendi. Her iki cinsten toplam 19 hasta ile 3 ay boyunca ve 20 mg/gün dozunda kinapril tedavisi uygulanarak sürdürülen klinik çalışmamıza ATP III'e göre metabolik sendrom tanısı alan, hipertansif orta yaş özneleri dâhil edilmiştir. 20 gün süren deneysel çalışmamızda ise kontrol grubunun yanı sıra, immobilizasyon stresine maruz bıraktığımız biri ilaçsız diğer üçü farklı antihipertansif ilaç (amlodipin, enalapril ve hidroklorotiazid) uygulanan toplam 5 grup oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
We aimed to observe the probable effects of ACE inhibition on impaired glucose levels by determining levels of insulin and various adipokines in patients with metabolic syndrome. Additionally, we measured the same parameters in rats to determine the modifications of immobilization stress responses in conjunction with 3 district anti-hypertensive agents. In clinical study 19 middle aged subjects with hypertension but free from apparent type 2 diabetes were included and subsequently treated with quinapril (20 mg/d) for 3 months. In experimental study we designed five district groups each having 5 rats and performed following treatments and/or methods during 20 days: 1st group ? control group; 2nd group ? no drug, immobilization stress; 3rd group ? amlodipine, immobilization stress; 4th group ? enalapril, immobilization stress; 5th group ? hydrochlorothiazide, immobilization stress.