Siyasal elitler ve yerel siyasal hayat: Konya'da 1980 sonrası yerel siyasal elitler üzerine bir inceleme
Political elites and local political life: The examination about local political elites after 1980
- Tez No: 261073
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Araştırma Yöntemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Siyasal elitizm veya yerel siyaset konusu Türkiye için yeni bir konudur. Genel anlamda çalışmalar yapılmış olmasına rağmen kentler anlamında yerele dönük çalışmaları doktora düzeyinde görememekteyiz. Bu alanda ulusal çaptada yeterli sayıda ciddi araştırma olmaması bir Anadolu şehri olan Konya'da bu araştırmamızı önemli kılmaktadır.Doktora tezi Konya şehrinin 1980 sonrası yerel siyasal elitlerini tanımaya dönük bir araştırma, kalitatif mülakatlara ve literatür taramasına dayanmaktadır. Konya siyasetinde ön planda bulunan parti il yönetimleri, belediye başkanları, milletvekilleri, meclis üyeleri ile tez süresi dahilinde görev yapan ve ankete cevap veren elitler ile Konya siyasetinde yerel aktörlerin duygu ve düşünceleri dünyaya bakış açıları, Türkiye ve Dünya meselelerine bakış açıları öğrenilmeye çalışılmıştır. Kantitatif analiz sonrasında Konya'nın önde gelen ve siyaset ile direk veya endirek ilişki içinde olan ekonomik, medya ve bazı siyasal elitleri ilede kantitatif mülakatlar gerçekleştirilmiştir.Bu çalışma ile amaçlanan Konya siyasetçisi kimdir sorusuna cevap bulmaktır.Konya siyasetçisi kimdir sorusu etrafında yerel siyasal elitlerin dini arka planları, dünya görüşleri, hedefleri öğrenilmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda yapılan kalitatif ve kantitatif araştırmalar ve literatür taramaları neticesinde Konya siyasal elitlerinin muhafazakar ve milliyetçi kimlikleri ile dünya görüşlerinde din eksenli ama aynı zamanda kendine güven duyan bir politik yapılanma ile farklılık arz ettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are few researches about local political elite in Turkey. For this reason, this thesis is very important and because there isn?t sufficient data or research about Konya local political elite. In this research, it has been focused to understand Konya local political elite since 1980 years.The multiple choice questionnaire was quantitative research was conducted with the members of local councils, the heads of local political parties, mayors, the members of the local political parties, administrators, parliamentarians. Following the quantitative research, some open ended questions whose one of the main question is ?who is Konya politician elite?? as qualitative method was carried out with some economic elites, media elites and some politician elite.In this doctoral thesis, what the background of local political elite in Konya city is, and what they think about democracy, liberalization and the world issues were discussed.In conclusion, it was found out that local political elites of Konya city were conservative, nationalist and religious and they had different political ways in Turkey.