Tek Partili Dönem'de Ankara'da yerel siyaset ve yerel demokrasi
- Tez No: 144823
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
121 ÖZET Tek Partili Dönemde Ankara'da Yerel Siyaset ve Yerel Demokrasi adlı bu çalışma, şu temel düşünce üzerine kurulmuştur: Cumhuriyet'in ilanından sonra, Türkiye'nin başkenti Ankara, yeni rejim için simgesel bir öneme sahip olmuş ve salt bir yönetsel sistem değişimi olarak değil, sosyal yaşamın tüm detaylarına nüfuz ederek yeni bir hayat tarzı yaratmak şeklinde algılanan yeni yapı için adeta bir“laboratuvar”olarak kullanılmıştır. Bu dönemde başkentin değişimi, devletin değişimi ile özdeş biçimde ortaya çıkmış, kentin imarında ve yönetiminde, merkezi yönetim doğrudan söz sahibi olmuştur. Bu etkene bağlı olarak, Ankara şehrinin kentsel gelişimi, kentin yerel yapısını oluşturan Ankara halkının katılımının ve müdahalesinin sağlandığı bir sistemde değil, kentin yeni sahibi olan“elitler”in istediği yönde gerçekleşmiştir. Bu sahnede yaşanan güç mücadeleleri ile rant sağlama istekleri, dönemin yerel ölçekli siyasetinin ötesinde, günümüz siyasetini dahi şekillendiren dinamiklerin Cumhuriyet tarihindeki ilk perdesini oluşturmuştur. Bu düşüncelerden hareketle çalışma üç bölüm halinde hazırlanmıştır. İlk bölümde, demokrasi, yerel demokrasi, yerel yönetimler ile demokrasi arasındaki ilişki hakkında temel bazı açıklarhalar yapılarak, yerel demokrasi açısından Cumhuriyet öncesi dönemde Türkiye'de kent yönetimi incelenmiştir. İkinci bölümde Ankara şehrinin coğrafi ve tarihsel özellikleriyle beraber, Cumhuriyet öncesi dönemdeki ekonomik, sosyal, siyasal ve yönetsel yapısı aktarılmıştır. Cumhuriyet'in ilanı olan 1923 yılından yeni Belediye Kanunu'nun yayınlandığı 1930'a kadar olan dönemin siyasal yapısı genel olarak değerlendirilmiş ve bu dönem Ankara'sının imarına yönelik yasal değişimle kentin sosyal yapısındaki dönüşüm ele alınmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise, tek parti yönetiminin yaygınlaştığı, çok partili rejimle birlikte sona eren 1930-1946 arası dönemin siyasal yapısı değerlendirilerek, kent yönetiminin değişen yasal yapısı açıklanmış, bu dönemin Ankara'sının yerel siyaseti, o yılların en güçlü yerel yöneticisi olan Vali ve Belediye Başkanı Nevzat Tandoğan'ın şahsında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
122 ABSTRACT This study, named Local Politics and Local Democracy in Ankara in Single- Party Period, is based on the following fundemental idea: After the declaration of Republic, Ankara the capital city of Turkey, had a symbolic importance for new regime, and used almost as a“laboratory”for new structure which has been perceived not only a change of administrative system, but also create a new life style by influencing whole details of social life. In this period, the change of capital city emerged in an identical situation with the change of state, and the central government directly authorized in the city's improvement and administration. Depending on this factor, the urban development of Ankara emerged not only in a system which has been realized the participation and inteference of Ankara's people which forms local structure of the city, but also wishes of“elite”the new owner of the city. Beyond local scale politics, the struggle of power and wishes for getting rent on this stage, have formed the dynamics' first act in the history of Republic which shaped even today's politics. Departing from these considerations, the study has been prepared in three chapters. In the first chapter, urban administration in Turkey before the Republic period has been studied from the local democracy point of view, by making some fundemental explanations about democracy, local democracy and the relation between local authorities and democracy. In the second chapter, Ankara city's economic, social, political and administrative structure before the time of Republic have been explained with geographical and historical properties of the city. Also in this chapter, political structure of the period from the year 1923 declaration of the Republic to the year 1930 which the Municipalities Act was enacted has generally analysed and the change in regulation for improvement of this period's Ankara has studied with transformation of the city's social structure. In the third chapter of the thesis, the changed regulation of urban administration has explained by analysing political structure of the period, ended with multi-partied regime 1930- 1946, which single-party government has spreaded and also in this chapter, the local politics of this period's Ankara has studied in the personality of Governor and Mayor Nevzat Tandoğan who is the most powerful local administrator of these years.