The imaginary Ottoman: An examination of ?Ottomanism? among the Islamic elites in today's Turkey as an intellectual bridge between the local and the global
Tahayyül edilen Osmanlı: Bugünkü Türkiye?de İslami elitler arasındaki Osmanlıcılığın yerel ile küresel arasında entelektüel bir köprü olarak incelenmesi
- Tez No: 298356
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın amacı, modern Türkiye'de Osmanlı fikrinin ortaya çıkışına ve bunun Türkiye siyasetindeki önemine ışık tutmaktır. Buna bağlı olarak, bu yeni Osmanlı fikrinin, elitler ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) liderliği için, Türkiye'nin, küreselleşen bir dünya içindeki yerini tanımlayan toplumsal bir tahayyülü temsil ettiği ileri sürülmüştür. Aynı zamanda, Osmanlı fikrinin ortaya çıkışının ve bu tahayyüle yüklenen özelliklerin, küreselleşmeyle yakından ilişkili olduğu öne sürülmektedir. Bu çerçevede, yazılı kaynaklar ve AKP liderliğinin yaptığı konuşmalar incelenerek, bu Osmanlı fikrinin önemli özelliklerini, nasıl tahayyül edildiğini ve bu tahayyülün AKP liderliği ile ilişkisini tanımlamaya odaklanan bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırma, söz konusu yeni Osmanlı'nın, yani bu tahayyül edilen Osmanlı'nın, Batı'dan farklı bir zaman ve mekan algısı olan bir medeniyet, genişletilmiş bir vatan ve millet anlayışı olan ve günümüze kadar uzanan bir İslami tahayyül olarak tanımlandığını ortaya çıkarmıştır. Bu durumda, bu yeni Osmanlı tahayyülü, küreselleşen bir dünyada, yeni bir kimlikle yeni bir yer edinme teşebbüsü, küresel ile yerel arasında bir bağ önerisidir. Bu Osmanlı tahayyülü, tarihteki Osmanlı'nın unsurlarını içermekte ama, geçmişin dekonstrüksiyonu yoluyla yeni özelliklerin eklenmesi sonucunda, bize yeni bir bugün sunmakta, günümüz için bir kılavuz ve küreselleşen dünyada, ulusal tahayyüllerin yarattığı sorunlara bir çözüm olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırma, bize, yukarıda tanımlanan Osmanlı tahayyülünün, Türkiye'de yeni oluşan İslami elitin küreselleşmeyle karşılaşması sonucunda ortaya çıktığını göstermiştir. Yani, bu fikrin ortaya çıkışı, tarihsel bir olgu olarak, küreselleşme ile doğrudan ilişkilidir. AKP liderliği de aynı Osmanlı tahayyülünü paylaşmakta; toplumu, Osmanlı'nın tahayyül edildiği şekilde oluşturmaya ve biçimlendirmeye gayret etmekte ve bu tahayyül edilen Osmanlı'nın temsilcisi olarak öne çıkmaktadır. Giderek, Osmanlı, bu tahayyül edilen şekliyle, statik olmayıp, hayal gücünün yaratıcılık yeteneği sayesinde, sürekli olarak değişmekte ve buna bağlı olarak da, elitlere ve AKP liderliğine, küreselleşen bir dünyada, kendilerini yeniden tanımlamak ve yeni pozisyonlar almak konusunda yardımcı olmaktadır. Elitlerin ve AKP liderliğinin, geniş bir tarihi olaylar spektrumu içinden seçim yaparak, yeni fikirler ortaya atmalarına ve kendi pozisyonlarını savunmalarına imkan yaratmaktadır. Aynı zamanda, AKP liderliğinin, milliyetçi olmadan milliyetçi olmak veya İslamcı olmadan İslamcı olmak gibi çelişkili siyasi tavırlar almalarına yardım etmektedir. Tahayyül edilen yeni Osmanlı'nın yarattığı bu yeni habitus ve tahayyül edilen Osmanlı'nın yardımıyla sağlanan bu yaratıcı uyum, AKP liderliğine, Türkiye'nin siyasal spektrumunu kapsamakta ve ulusal Türklük tahayyülünden doğan sorunlara cevap bulmak olanağını sağlamaktadır. Bu nedenle, tahayyül edilen bu Osmanlı, tarihteki Osmanlı'yı canlandırma arzusu, bir tür Osmanlıcılık olmayıp, elitler ve AKP liderliği tarafından tahayyül edilmiş bir toplumu temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work was to shed light on the emergence of the idea of the Ottoman in modern Turkey and its importance in Turkish politics. It was argued that this new idea of the Ottoman was a representation of a social imaginary for the elites and for the leadership of Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), defining the position of Turkey in a globalized world. It was also argued that the emergence of the idea of the Ottoman and the properties ascribed to it are closely related to globalization. Within this framework, a research, focusing on depicting the critical properties of the Ottoman idea, how it is imagined and how the political stances of the AKP leadership relate to it, was conducted through a review of the written sources and by way of a review of the speeches given by AKP leaders since 2007. The research revealed that this new Ottoman, the imaginary Ottoman, is portrayed as a civilization with a different time and space apprehension than the West and as an Islamic imaginary that extends to the present time with an expanded conception of nation and motherland. The imaginary Ottoman, thus, is an attempt to secure a new place with a different identity in the global world; it is a link between the global and the local. The imaginary Ottoman includes elements from the real, historical Ottoman. However, it offers a new sense of the present time, derived from the deconstruction of the past. It is portrayed as a guide of action and identity for today and as a solution to the problems of the national imaginary in the age of globalization. The research showed us that the imaginary Ottoman is a product of the encounter of the newly emerging Islamic elite in Turkey with globalization. Thus, its emergence is directly related to globalization as a historical event. AKP leadership shares the same Ottoman imaginary. The AKP leadership tries to constitute and institute the Turkish society in the way the Ottoman is imagined and projects itself as the representative of the Ottoman imaginary. The Ottoman, in its imaginary form, is not static and transforms continuously, thanks to the creative capability of imagination. Accordingly, it helps the elites and the AKP leadership to redefine and reposition themselves in a globalizing world. It helps them to introduce new ideas, in order to justify their position by selectively using certain events from the vast reservoir of Ottoman history. It also helps the AKP leadership to adopt self-contradictory positions in politics, such as being nationalist without being nationalist and being Islamist without being Islamist. The new habitus created through the imaginary Ottoman and the creative adaptation that this imaginary Ottoman facilitates provide an advantage to the AKP leadership in covering the political spectrum in Turkey and in answering the problems stemming from the Turkish national imaginary. The imaginary Ottoman is, therefore, not an aspiration to revive the historical Ottoman, which would have been a type of Ottomanism, but rather it represents the social as imagined by the Islamic elites and the AKP leadership.