Göç ve din (İsveç'teki Kululular örneği)
Migration and religion (Kulu fellows in Sweden sample)
  1. Tez No: 261075
  2. Yazar: ARİF KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYYİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 522
Özet
Bu araştırma, göç ve din sosyolojilerinin bilimsel birikim ve araştırma nosyonlarını göz önünde bulundurmak suretiyle, toplumsal fenomenler olarak göç ve din arasındaki karşılıklı ilişki ve etkileşimlerin göçmenlerin dini hayatlarında oluşturduğu değişim ve dönüşümleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmacının yaşadığı ilden yurt dışına yönelen göçün önde gelen hedef ülkelerinden birisi olması dolayısıyladır ki bu çalışma, değişim dolayımında din ve göç ilişkilerini analiz etmek amacıyla İsveç'teki Konya/Kululu göçmenlerin sosyokültürel ve dini hayatlarını konu edinmiştir. Bu bağlamda, göçün İsveç'teki Kululuların dini hayatında ne gibi değişiklikler oluşturduğu tespit edilmeye çalışılmış ve bu amaca ulaşmak için, göç etmiş Kululularla göç etmemiş Kululuların dini hayatının karşılaştırılması yönünde bir araştırma stratejisi geliştirilmiştir. Dolayısıyla bu araştırmada, pek çok açıdan birbirine benzeyen bu iki grubun dini hayatı karşılaştırıldığında ortaya çıkan farklılıkların, göç değişkeninin etkisine bağlanıp bağlanamayacağı tartışılmaktadır. Bu çerçevede, çoğu ampirik araştırmada olduğu gibi bu araştırmada da örnekleme tekniğine başvurulmuş olup; İsveç'te 827 ve Kulu'da 490 kişi olmak üzere toplam 1317 kişi ile anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Ayrıca İsveç'te 26 ve Kulu'da 7 mülakat gerçekleştirilmiş olup; yine İsveç'te 3 ve Kulu'da 1 odak grup tartışması düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the religious situation of Konya/Kulu fellows in Sweden. The overall aim of this research is to analyse changes and transformations on the religious life of the migrants that caused migration. In this respect, it was made a survey of 1317 people, 33 interviews and 4 focus group discussions to provide comparative information across the sample units in Sweden and Konya/Kulu. Part I of this research consists of theoretical and empirical frames addresses the main concepts and theories about migration and religion. So Part I consists of two subparts named conceptual and theoretical frames. Conceptual frame looks at this concepts: migration, religion, religiousness and social change. Theoretical frame focuses on the main theoretical approaches on the relations between migration and religiousness process. Part II evaluates more specifically findings of the survey. Overall, a main finding of this research is that migration from a traditional society to a secular society generally causes a decrease in some indicators of migrant religiousness.