Abbâsî halîfelerinin ölüm sebepleri
The causes of death of Abbasid caliphs
- Tez No: 261078
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ATÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
İslâm Tarihi boyunca bazı devletler kısa süre hüküm sürmüş bazı devletlerin ömrü de uzun olmuştur. Abbâsî Devleti de hem ömür açısından hem de etkileri yönünden İslâm Tarihi sahnesinde büyük bir yer kaplamıştır (H.132-656/M.750-1258). Bunun siyasî, askerî, ekonomik ve sosyal etkileri vardır.Beş yüz yıldan fazla bir ömre sahip olmuş Abbâsî Devletinde siyasî açıdan pek çok önemli olay meydana gelmiştir. Sınırları geniş, büyük bir toprak parçasına sahip olan Abbâsî Devleti Bizans, Selçuklular ve Büveyhiler gibi güçlerle mücadele içine girişmiştir. Burada halifelerin tavırları olayların seyrini etkilemiştir. Kimi halifeler otoriter ve dirâyetli yönetimleriyle başarılı olmuşlar ve devletin ömrünü uzatmışlar, kimi halifeler de devlet yönetiminde silik kalmışlar ve devlet içinde kopmalara ve devletten bağımsız küçük devletler oluşmasına sebep olmuşlardır.Abbâsî Devleti içinde bulunan etnik grupların devlet yönetiminde söz sahibi olduklarını da görmekteyiz. Özellikle Sâmerrâ döneminde Türk komutanların halifeler üzerindeki etkileri büyüktür. İstediklerini halife yapıyorlar istediklerini halifelikten azlediyorlar ve istediklerini de öldürebiliyorlardı. Bir de emîrü'l-ümerâlık makamı ihdâs edilmişti ki halifeler kendi sonlarını bu kurumu oluşturmakla hazırlamışlardı. Uzun ömürlü, geniş topraklara sahip ve çok uluslu bir yapıya sahip Abbâsî Devletinin başında olan Abbâsî halifelerinin kişilikleri ve faaliyetleri dikkat çektiği gibi ölümleri de merak konusu olmuştur. İşte bu çalışma Abbâsî halîfelerinin ölüm sebeplerini ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout its history some of Islamic states ruled a short time, some states have been life long. Abbasid Empire at the impact both in terms of life stage in terms of the history of Islam has a large footprint (132-656/750-1258). Its political, military, economic and social effects are.More than five hundred years has had a life of Abbasid political aspects of many important events in the State have occurred. Wide limits, which have a large piece of land Abbasid Empire Byzantine, Seljuk and have input into fighting forces as Büveyhiler. Here, the attitude of Caliph influenced the course of events. Authoritative and effective management has been successful with some caliphs and they extend the life of the state, the caliph who also remained soft in the state administration and state within a state to rupture and cause formation of small states have become an independent.The ethnic groups within Abbasid state have a say in what they have seen. The Turkish commander of the caliphs, particularly during Sâmerrâ impact is large. Caliph, the caliphate that they wish to do what they want and they want him dead are dismissed. Authority was established a ?emîrü'l-ümerâ? that creating these institutions caliphs had prepared their own end. Long-lasting, with extensive grounds and has a multinational structure Abbasid caliphs of the Abbasid State in front of people and activities such as the death of his attention has also been questioned. That work is addressing the causes of death of Abbasid Caliphs.