Bürnük (Boyabat-Sinop) civarının petrol imkanları
Bürnük (Boyabat-Sinop) vicinity petroleum possibilities
  1. Tez No: 5910
  2. Yazar: MUSTAFA ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN SONEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma Bürnük( Boyabat -Sinop) cidarında petrol yönünden ümitli ve ekonomik değer taşıyan ana, hazne ve örtü kaya olabilecek çeşitli formasyonların petrol imkanları yönünden değerlendirilmesi amacına, yöneliktir. Bu amaç doğrultusunda yaklaşık 144 Km lik bir alanın jeoloji haritası yapılmış, stratigrafik dizilimin ortaya konulabilmesi, formasyonların çökelim koşulları ve fasiyes ilişkilerinin aydınlatılabilmesinin arazide belirlenen doğrultularda ölçülü stratigrafi kesitleri yapılmıştır. Bu kesitlerin yapılması sırasında sistematik örnek alımına gidilmiştir. Ayrıca arazi çalışmaları sırasında önemli olabilecek seviyelerden de nokta örnekler alınmıştır. Bölgede Triyastan Oligosene kadar devamlı bir çökelim bunun yanında Ust Kretase esnasında yer yer volkanik faaliyetlerin yaygınlığı da göze çarpar. İnceleme alanında yüzeyleyen birimleri Akgöl, Bürnük, İnaltı, Çağlayan, Kapanboğazı,Yemişliçay,Gürsökü, Akveren,Atbaşı, ve Kusuri formasyonlarıdır. Yörede görülen bu istiflerin büyük bir kısmı kumtaşı-Şeyl ardalanmalı olup bulantı akıntılarıyla çöke İtilmişlerdir. Bunların yanında karbonatlar ve volkanik katkılı birimler de mevcuttur. Yapılan analizler ile ana kaya. görünümü veren Akgöl Formasyonunun ana kaya olamıyacağı » petrol Üretemeyeceği ve ancak gaz üretmeye elverişli olduğu gözlenmiştir. Çağlayan Formasyonunun zayıf ve orta derecede ana kaya,Gürsökü formas yonunun ise zayıf ana kaya olduğu belirlenmiştir. Hazne kaya analizlerinde ise Çağlayan Formasyonunun orta ve zayıf, Kusuri Formasyonunun ise orta derecede hazne kaya olabileceği sonucuna varılmıştır. Akgöl, Çağlayan, Kapanboğazı,Atbaşı, ve Kusuri Formasyonlarının örtü kaya olabilecekleri belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Formasyon, petrol, Ana, Hazne, Örtü kaya, Fasiyes, Ölçülü stratigrafik kesit,
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is evaluate the different for mations which may have source, reservoir and seal rocks chare s.- t eristic in Bürnük(Boyabat-Sinop) vicinity. 2 A geological map of approximately 144 km of the region was preparied stratigraphical sections were, measured in estab lished directions to determine stratigraphical sequence and to understand sedimantation conditions and facies relationships of the formations. The systematical samples have been taken from the measured sections »together with point samples from impor tant levels. In this region, continuous sedimantation took place from Lias