İletişim teknolojileri üzerinde mekânın sonu ve nesnenin dönüşümü
Transformation of the space and end of object on the communication technologies
- Tez No: 261080
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN CAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sociology, Communication Sciences
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnsanoğlu, çağımız iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelere paralel olarak kendi, sosyal, kültürel ve gündelik yaşamını, bu teknolojiler üzerinde yeniden üretmektedir. Özellikle internetin yarattığı sayısal platformun küresel dolaşıma olanak tanıması mekanın artık önemini yitirdiğini göstermektedir. İnternetin ilk dönemi olarak ayırabileceğimiz yıllarda mekanın sonunun geldiği çeşitli yazılımlar sayesinde deneyimlenmiştir. İnternet'in ikinci döneminde ise yaratılan çeşitli etkileşim ortamlarıyla birlikte, yok oluş yalnızca mekan boyutunda olmamakta, yeniden yapılandırılan nesne-özne ilişkileriyle nesnelerin de sonunun geldiğini hissetmekteyiz. Mekanın ve nesnenin yok edilişiyle ya da diğer bir deyişle farklı bir boyutta değişime uğratılmasıyla amaçlanan şey özgürleşim değil, mevcut toplum duzeninini degistirilemeyecek ve onu tehdit edemeyecek bir platformda yeniden yapılandırılan yazılım içerikleriyle bireyleri edilgen kılmaktır. Bu çalışmada iletişim teknolojileri üzerine mekanın sonu ve nesnenin dönüşüm süreci incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The human being are re-producing their own social, cultural and daily lives on these technologies in parallel to the development experienced on the communication technologies. The space has been pointed out to have lost its importance today; especially due to the fact the digital platform which was created by the internet enables the global surfing. That the expiring of the space was experimented by means of various software in the years that we can classify as the first term of the internet. In the second term of the internet, we can feel that the perishing is not only experienced with the space dimension, but also the objects with the restructured object-subject correlation together with the created various interaction environments. The thing which was aimed by perishing the space and the object is not becoming independent; it is, however, to make the individuals inactive with the restructured software contents on a platform which cannot change and menace the existing society system. So, in this research communication technologies on the transformation of the space and end of object are anaylzed which we regard necessary and worth to investigate, is the topic of our study.