Ekonomik krizler ve kriz göstergeleri: 1990 sonrası dünyada yaşanan krizler ve Türkiye karşılaştırması
Economic crises, the evidence of economic crises, comparing the crises in Turkey with the crises in the world which have been lived since 1990
- Tez No: 261083
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METE SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Ekonomik kriz, iktisat biliminin ortaya çıkmasından bu yana iktisat yazınının incelediği konular arasında olmuştur. Dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan bir kriz küreselleşmenin de etkisiyle kendisiyle bağlantılı olsun ya da olmasın diğer ekonomileri de etkileyebilmektedir. Özellikle 1990'lı yılların sonlarından itibaren yükselen piyasa ekonomilerinde oluşan krizler, ekonomik ve politik istikrara geçmişte yaşanan krizlerden daha fazla zarar vermektedir.Ekonominin genel dengesini bozan bu krizleri önlemek ve krizlerin olası etkilerini minimize etmek için, birçok iktisadi düşünce geliştirilmiştir.Bu bağlamda bu araştırmanın konusu, ekonomik kriz türlerini tanımlamak ve bu krizlerin önceden tahmin edilebilir olup olmadığını tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
Economic crises, is the subject which has been studied within the economic literature since the emergence of economics as a science. A crises which is experienced in anywhere in the world, with the effects of globalization, affects all other economies whether it is connected or not. Especially, crises which is occured in the emerging economies emerging markets, has been more damaging to the economic and political stability since the end of 1990.There are many economic analysis developed to minimise the affects or to prevent from the crises, that damages the economic balance.In this context, the topic of this research is to define the economic crises and if we can predict these crises before or not.