Yıldız dergisinin Türk İslam edebiyatı açısından değerlendirilmesi
Journal of Yıldız considering the Turkish-İslamic literature
  1. Tez No: 261084
  2. Yazar: ZYMER RAMADANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
1908 ve 1909 yıllar arasında Osmanlı Devleti'nin Üsküp Vilayeti'nde yayın hayatına başlayan Yıldız dergisi, haftalık bir gazete mahiyetindedir. Bu gazete bir sene kadar yayın hayatını sürdürebilmiştir ve toplam olarak 47 sayı çıkmıştır. Dergi, bazı nedenlerden dolayı 21 Şubat 1909 tarihinde sona ermiştir.Yıldız dergisinde edebi malzemeler olarak nitelendirebileceğimiz şiirler, mektuplar, bilmeceler ve çok sayıda yazılmış haberler yayınlanmıştır. Bu yazılar, daha çok halkı bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır. Aynı zamanda derginin hedefi de budur.Yıldız dergisi ?Şübbân-ı Vatan? cemiyeti tarafından çıkarılmış ve aynı zamanda Üsküp Vilayeti de desteklemiştir. Derginin yazış, satış işleri, risaleyi yazan ve çıkaran Sa'dî Efendi'dir. Bu dergi 4 yapraklı olup, 8 sayfadan oluşmaktadır. Koleksiyonları Hasan Duman kataloğundan, 0200 numaralı sırada Beyazit Kütüphanesinde CD formatıyla elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Yıldız magazine, began to be published in-between 1098-1909 in the Skopje Vilayet of Ottoman Empire.This magazine continued to be published for an entire year, coming up with 47numbers, while for various reasons it stoped on 21st of February 1909.In the Yıldız magazine there were published; poetry various writings, proverbs and a great amount of news. These writing served mostly to inform the people.This magazine is published by ?Şubbân-ı Vatan? group, also supported by the Vilayet of Sopje. Concerning its writings, publishing and distribution, the responsibility was upon Sadi Efendiu. This magazine consisted of 4 sheets with 8 pages. We extracted the collection in the form of microfilm in a CD from the catalogue of Hasan Duman Nr. 0200 in the rows of Bayazit Library.