Kırsal kesimde gödev yapan din görevlilerinin sorunları-Akşehir, Ilgın ve Doğanhisar örneği-
The problems of civil servant who are furnishing religious services in rural areas-Aksehir, Ilgin ve Doganhisar example
  1. Tez No: 261120
  2. Yazar: TAHİR DAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada din görevlilerinin çeşitli sorunları üzerinde durulmuştur. Ülkemizin kırsal bölgelerindeki hayat standartları, şehir merkezlerine oranla imkansızlıklar ve sınırlılıklar barındırmaktadır. Din görevlileri de bu sınırlı imkanlar içinde görevlerinin sürdürmektedir. Ülkemizde din hizmetlerini camilerde ve farklı toplumsal alanlarda yürüten imam hatiplerin sorunlarının çözümlenmesi hem ülkenin geleceği açısından hem de hizmet kalitesinin yükselmesi açısından önem arz etmektedir. Çalışmada cami cemaatinden, kurumsal yapıdan ve görevlilerden kaynaklanan sorunlar ele alınmış ve çözüm önerileri getirilmiştir. Çalışma Diyanet İşleri Başkanlığı açısından bir özeleştiri niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
On this study , various problems of civil servants who are giving religious services were focused on. The standards of living in our country?s rural areas is lower than the standards of living in urban areas. Also, civil servants who are giving religious services in rural areas has limited possibilities. Civil servants who are giving religious services are doing their duties in limited possibilites. Religous high school graduates are doing their duties in mosques and in different fields. These people have certain problems. Their problems should be solved. To find solution to the problems is important for the future of our country and for the quality of religious services to be given. There are some ploblems arising from muslims,who are regular mosque visitors. There are also some problems related with organizational structure. The other problems are pertinent to civil servants who are giving religious sevices. All this problems were dealt with in this study. Rational and possible solutions were offered in this study. This study is a self-criticism about Presidency of Religious Affairs.