Türk Medeni Hukukunda çocuğun korunması
Child protection under the Turkish Civil Code
- Tez No: 261165
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Çocuk bedensel, zihinsel ve ekonomik olarak güçsüz ve bağımlı bir birey olup, toplum içinde korunmaya muhtaç olan kesimdir. Hukukun en önemli işlevlerinden birisi de toplum içinde zayıf olanları korumaktır. Kendine özgü gereksinimleri ve hakları bulunan çocuğun korunması ve gelişmesi, yalnızca çocuğun değil, toplumun da yararınadır.Çocuğun sağlıklı sağlıklı bir birey olarak yetişmesini sağlamak ana ve babanın yanında devletinde görevidir. Devletin bu görevi, çocuğun korunması amacına yönelik ana ve babayı denetlemekle sınırlı kalmayıp bununla birlikte çocukların gelişmelerini güvence altına almak, onların ekonomik ve sosyal refahını da sağlamaktır. Bu nedenledir ki çocuk hukuki koruma altına alınmıştır. Hatta öneminden dolayı çocuğun korunması için Anayasa'nın 41. ve 61. maddeleri de devlete görev yüklemiştir.Çocuk Hukukunun da genel yasasını oluşturan Medeni Kanun, tüm bireylerin ana rahmine düşmeleri ile ölümleri sonrasına kadar tüm kişi varlığı ve mal varlığı ilişkilerini düzenler. Bu bağlamada, toplumun en savunmasız ve güçsüz kesimini oluşturun çocukların Medeni Hukuk alanında korunmasını düzenleyen hükümler sistematik bir şekilde irdelenmiştir. Bu çalışmada; Türk hukuk sisteminde çocuk ve hukuki durumu, Medeni Hukukta Çocuğun Korunmasına aracılık eden Soybağı kurumu, evlilik evlilik dışı bir çocuğun tanınması yolu ile babası tarafından benimsenmesi, çocukla babası arasında hukuksal soy bağını kuran Babalık Davası, taraflar arasında gerçekleşen evlat edinmeden doğan ?yapay soybağı? olan Evlat Edinme kurumu ile çocuğun aile içinde korunması kapsamında Velayet kurumu incelenmiştir. Uygulamadan ve Yargıtay kararlarından örnekler verilerek konu derinlemesine incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A child is referred to as a mentally and economically powerless and dependent individual in need of social protection. Based on this fact, one of the core functions of law is to protect the disadvantaged members of society. The protection and development of children, who have specific needs and rights, will serve the interests of both children and society.In addition to parents, the state is also responsible for ensuring that children grow up as healthy individuals. This responsibility of the state is, however, not only to supervise parents in order to verify that their children are appropriately protected, but also to assure development and economic and social welfare of children. For this reason, the child is under legal protection. Accordingly, the state has a duty to protect children under Articles 41 and 61 of the Constitution.The Civil Code, constituting the general principles of the Child Law, regulates all the relations between individuals and their rights to assets beginning from the moment of their conception to the period after their death. In this context, the provisions of the Civil Code regarding the protection of children, who make up the most vulnerable and disadvantaged segment of society, have been systematically studied. The present dissertation mainly focuses on the child and his/her legal status in the Turkish legal system; the lineal relationship regulated under the Civil Code towards child protection; acceptance of an illegitimate child by his/her biological father through recognition; fatherhood lawsuits to verify legal lineal relationship between a child and his/her biological father; the concept of child adoption, constituting a ?superficial lineal relationship? between parents; and the concept of legal guardianship aimed at providing family protection for children. The present dissertation is intended to present a detailed analysis of the subject matter by providing examples of some of the relevant practices as well as relevant precedents handed down by the Court of Appeals.