Türk Aile Hukukunda çocuğun kişi varlığının hukuki açıdan korunması
Protection of child's presence legally in Turkish Family Law
- Tez No: 453169
- Danışmanlar: PROF. DR. ZARİFE ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Tezin konusu; 'Türk Aile Hukukunda Çocuğun Kişi Varlığının Korunması' dır. Tez, giriş ve sonuç bölümleri dışında üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; çocuk kavramı ve çocuğun kişi varlığı hakları genel olarak incelenmiştir. Çocuğun kişi varlığı haklarının korunması ve çocuğun yüksek yararı ilkesi ele alınmıştır. İkinci bölümde; çocuğun kişi varlığını korumaya aracılık eden kurumlardan soybağı, soyadı ve velayete değinilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise; çocuğun devlet tarafından korunması ve bir aile bireyi olan çocuk hakkında 6284 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun çerçevesinde alınabilecek önlemler ile Medeni Kanunumuzun genel hükümleri arasındaki ilişki açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The topic of the thesis is 'Protection Of The Existence Of The Turkish Family Law Child Person'. The thesis concists of three basic parts in addition to introduction and conclusion parts. In the first part, the concept of the child and the presence of the person of the child rights re investigated in general. The presence of the person of the child rights protection have been taken into consideration. In the second part, paternity, last name and custody institutions which are mediate are explained. In the third part, child protection by the State and the precautions taken in the light of the Law to Protect the Family numbered 6284 which are for child who is a member of family and the relation between the general judgments of the civil code have been clarified.